Kategórie: Aktuálne

Ako sa chrániť pred alergickou reakciou

Prichádza sezóna alergikov

Alergológ MUDr. Peter Pružinec, CSc. má mnoho praktických skúseností s liečbou alergie. V období tzv. sezóny pre alergikov vám určite budú užitočné jeho informácie a rady.

Pri prvom jarnom oteplení sa stretávame s najvýznamnejšími alergénmi vonkajšieho prostredia. Patria k nim hlavne pele drevín – jelše, liesky, brezy a hrabu, najväčšia koncentrácia ktorých je v ovzduší v období teplých dní od februára do mája. V nasledujúcich mesiacoch (koniec mája – júl) sú hlavnými vonkajšími alergénmi pele pastvinových tráv a obilnín – timotejka, raž a mnoho ďalších, ktorých alergénová štruktúra je veľmi podobná. August, september a október sú obdobím ďalších bylín a burín: palina, ambrózia, žihľava.

Uvádzate samé nenápadné rastliny. A čo púpavy, ktorých je na jar plno, na tie nie je alergia?

Na peľ púpav môže byť alergia, ale nie je taká častá. Väčšina krásnych kvetov s farebným okvetím má ťažké peľové zrná a rozmnožuje sa hlavne pomocou hmyzu. Preto sú také nápadné – aby si ich hmyz všimol. Samozrejme, že si ich všimneme aj my. Nevšimneme si však, že je okolo nich veľa kvitnúcich tráv. Práve trávy a obiloviny majú peľové zrnká menšie a ľahké, roznášané vzduchom a tak sa stávajú najčastejšími alergénmi.

V domácnosti žiadne trávy nepestujeme a napriek tomu majú alergici občas problémy aj doma.

Problém je v tom, že pele, ktoré sa voľne vznášajú vo vzduchu, sa môžu ľahko dostať do nášho domáceho prostredia. Stačí k tomu otvorené okno, zvlášť ak je vonku teplo a fúka vietor. Pele sa potom s prúdiacim vzduchom dostávajú do našich príbytkov, tam sa udržiavajú v záclonách, kobercoch, poduškách, prikrývkach, čalunenom nábytku. Môžeme si ich priniesť do domáceho prostredia aj sami – vo vlasoch, na oblečení… Pri dodržiavaní určitých zásad však môžeme udržať domáce prostredie s veľmi nízkou koncentráciou vonkajších alergénov.

Niekoľko stručných zásad na ochranu pred alergickou reakciou

  1. Pravidelne používame základné protialergické lieky ma zníženie intenzity alergického zápalu. Jedná sa o antihistaminiká a ďalšie liekové skupiny vo forme tabliet alebo očných kvapiek či spreja do nosa, ktoré podávame preventívne pred pobytom vonku, alebo hneď pri najmenšom náznaku rozvoja alergických príznakov. V ich aplikácií pokračujeme pravidelne v priebehu celej alergickej sezóny a vysadzujme ich iba v prípade, ako niekoľko po sebe nasledujúcich dní nemáme žiadne alergické problémy. Sú to lieky, ktoré môže bežne predpísať každý praktický lekár pre deti aj dospelých, niektoré sú voľne predajné v lekárňach. Netreba čakať na špeciálne alergologické vyšetrenie a predpis špecialistu.
  2. Vyhýbame sa priamemu kontaktu s veľkou koncentráciou peľu /kosenie trávnika, bicyklovania okolo kvitnúcich lúk a polí s obilím a podobne) v suchom a veternom počasí.
  3. Na zvýšenie účinku týchto základných antialergických liekov a na naše výraznejšie zníženie alergických príznakov je vhodné použiť ochranné pomôcky. Napr. nikdy nesmieme zabudnúť na ochranné slnečné okuliare pri veternom počasí, hlavne pri rýchlom pohybe (beh, bicyklovanie), na zabránenie priamemu dopadaniu alergických a dráždivých častíc na sliznicu očnej spojivky. Na ochranu nosnej sliznice môžeme použiť bariérový ochranný krém proti peľom, ktorý preventívne chráni nosnú sliznicu pred pôsobením alergénov a dráždivých látok z okolitého vzduchu. Je veľmi dôležité naniesť ho do nosa skôr, než pôjdeme von, alebo keď očakávame kontakt s alergénmi, dráždivými predmetmi (domáce upratovanie, práca v záhradke, prechádzka v prírode, jazda ba bicykli a podobne.)
  4. Umývame si tvár a vlasy pretierame vlhkými rukami, ktoré si potom opláchneme, prezlečieme sa do domáceho oblečenia. Robíme kedykoľvek, keď prídeme domov, aj keď sme zdanlivo neboli v kontakte s alergénmi.
  5. Vetráme krátko a intenzívne v čase, kedy je vo vonkajšom ovzduší minimum peľových zrniek. V ranných hodinách, pri bezvetrí, pri daždi alebo po ňom.

(pripravila mis)

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia
Značky: alergiaochrana

Nedávne články

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

60 minút pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

13 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

13 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

15 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

1 deň pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred