Tento kaštieľ v obci Trávnica postavil v roku 1862 Ladislav Barlanghyi. Odvtedy mal viacero majiteľov a po znárodnení v ňom bola škola. Ale ako to už vtedy bolo, neboli peniaze na opravu a kaštieľ chátral, až kým ho v roku 1998 nekúpili manželia Fabrickí.

Mária Fabrická, veľmi šikovná talentovaná žena pracovala v Slovenskom rozhlase ako produkčná. Jej manžel Ján je banský inžinier s obrovskými skúsenosťami. Po roku 1989 odišli navštíviť dcéru, ktorá žije v Austrálii. V tom čase veľké spoločnosti rušili ťažbu zlata, lebo už bola pre ne nerentabilná a tak si Janko povedal, že tu si overí svoje schopnosti a skúsenosti banského inžiniera a v Austrálii si založil ťažobnú firmu na zlato. Využil to, že u nás sa rušili mnohé bane a tak nakúpil potrebnú techniku za lacné peniaze. Doviezol do Austrálie a hlboko vo vnútrozemí, v púštnej oblasti otvoril baňu. Len si predstavte, čo všetko museli spolu s manželkou a jedným spoločníkom zvládnuť. Zohnať ľudí, postaviť ubytovanie, priviesť vodu, elektrinu, skrátka všetko, aby sa tam dalo žiť a pracovať.  Aby sa im ťažba vyplatila, museli nájsť lokalitu, kde sa z jednej tony dali získať 2 gramy zlata. Janko ako skúsený banský inžinier mal dobrý nos na hľadanie zlatých žíl, ale aj tak práca bola nesmierne ťažká a aj nebezpečná. Okrem zlých klimatických podmienok tam žili aj nebezpečné živočíchy vrátane jedovatých hadov. V týchto veľmi ťažkých podmienkach vydržali niekoľko rokov a oplatilo sa.

Mária Fabrická prežila svoje detstvo v kaštieli a tak veľmi túžila mať svoj vlastný kaštieľ. Po návrate z Austrálie sa im podarilo získať ruiny kaštieľa v spomínanej Trávnici. Zrekonštruovali ho vrátane krásneho parku, v ktorom rastú vzácne dreviny ako platan javorolistý, ginko dvojlaločné, ľaliovník tulipánokvetý.

Zariadiť interiér dvojposchodového kaštieľa bolo už úlohou domácej panej. Keďže má vzťah k umeniu, k histórii, kaštieľ je plný starožitného nábytku, na stenách visia krásne obrazy, interiér dopĺňajú sochy a iné dekoračné predmety.

Manželia Fabrickí si tu žijú svoj spokojný život. Často prichádzajú deti a vnúčatá, ktoré žijú  po celom svete. Ale radi sa stretávajú aj so svojimi priateľmi. Len pred pár dňami prišli bývali kolegovia – rozhlasáci.

Príjemné posedenie pri spomienkach doplnila ľudová hudba a samozrejme dobré jedlo i pitie.

Takí sú manželia Fabrickí. Celý život tvrdo pracovali, aby po sebe niečo zanechali!

Text a foto Vladimír Sabo

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

1 hodinu pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

13 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

13 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

16 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

1 deň pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred