Známa poetka Blanka Poliaková viac ako tridsať rokov písala pre časopis Slovenka reportáže, objavovala tvorivých, vzácnych ľudí, umelcov, ľudových majstrov. Popritom sa v súkromí venovala veršovaniu, intímnej lyrike. A ostala jej verná doteraz. Popritom s manželom Igorkom vychovala dcéru Mirku a denne sa s dcérou delila o starostlivosť o vnučku a troch vnukov, ktorým napísala veršované knižočky.
Blanka Poliaková debutovala v roku 1963 zbierkou básni Požičaj mi deň. Doteraz vydala s väčšími či menšími prestávkami ďalších jedenásť zbierok. Posledná jedinečná zbierka, napísaná spolu s mladým básnikom Goranom Lenčom, vyšla len nedávno začiatkom roka. V roku 2016 jej priateľky a kolegyne z niekdajšieho časopisu Slovenka pripravili k životnému jubileu výber z poézie – Zo záhrady srdca. Básne vybrala poetka, literárna kritička a znalkyňa Blankinej tvorby Jana Šimulčíková. V závere knihy napísala: „A predsa i keby tá jej prvá zbierka básní vyšla dnes bez uvedenia dátumu vzniku, pokojne by sme ju prijali ako súčasnú. Punc doby je tam zanedbateľný, rozhodujúca je pečať autorkinej osobnosti a osobitosti: dychtivosť po poznaní, obdiv k prírode, úprimnosť citov, nadšenia i smútku, potreba lásky, trvalých vrúcnych vzťahov.“ Zbierku vypravila grafička Klára Valentová a o ostatné sa postarala zase Anna Konečná.
Umenie tvoriť si „bublinu“ na žitie
Reportáže Blanky Poliakovej, medzi priateľmi a v novinárskych kruhoch známej ako Blanche, prekypovali láskou, boli plné pochopenia k ľuďom, ktorých objavovala a predstavovala čitateľom Slovenky. Napísala ich stovky. „Rada som za nimi cestovala, predstavovala ich tvorbu. Milujem totiž ľudí, rozprávam sa s nimi s potešením. Ísť za nimi do ich tvorivého sveta, to bola moja životná „bublina“, môj svet, ktorý mi aj v čase normalizácie a politických nátlakov umožňovala žiť slobodne a tešiť sa z práce,“ spomína po rokoch.
Popritom si v súkromí písala poéziu úspornú slovom ale nabitú hlbokým prežívaním, človečenstvom. Spolu s milovaným manželom vychovali jedinú dcéru Mirku. Potom jej pomáhali pri starostlivosti o detí. Cez leto na chalúpke na Králikoch umožnili vnúčatám radostné detstvo v prírode ako v raji. Toto umenie tvoriť si vlastný šťastný svet sa narušilo až v čase, keď ju navždy opustil Igorko. Dlho a ťažko žialila, doteraz tá rana krváca. Občas pomáha, keď sa z bolesti vypíše… „Stále sa učím tešiť zo slnečných lúčov, z každého Božieho dňa,“ dodáva zamyslene.
Tvorivosť v krvi
Miluje autá. Doteraz si rada zajazdí, odvezie sa i na milované Králiky na chalupu. Auto si zvykla sama i opravovať, kým neboli „počítačové“. Nečudo, veď je dcéra banskobystrického automechanika. Všetko ju naučil. Do vysokého veku lyžovala, zúčastňovala sa aj novinárskych lyžiarskych súťaží. Zbožňuje plávanie, najmä v mori. „Ešte raz sa k nemu pôjdem pozrieť, lebo mu chystám knihu,“ prehlási nečakane uprostred rozhovoru. Počas leta organizuje s priateľmi pod prístreškom na chalupe ping-pongové turnaje a v zime aspoň na diaľku v počítači súťažne hrajú bouwling. Vyskúšala si rôzne výtvarné techniky. Na záhrade si vytvorila zo špagátu veľké slnko, i ďalšie niťáky, v pokoji petržalského bytu sa občas oddáva maľovaniu na sklo. Zo všetkého najradšej však fotografuje. Na každé stretnutie príde s tabletom a kým sa začneme rozprávať predstaví svoje nové „úlovky“ kvetín a prírody, ktoré sú jej veľkou inšpiráciou. „Plánujem pripraviť knihu fotografií poľných kvetov, vlastne už na nej robím,“ prezradí. „Bude to úžasné, uvidíš.“ Slovom, Blanke v každej chvíli víria hlavou plány, ktoré nemá problém naplniť. Reálne koncom leta pripravuje výstavu fotografií kvetov spolu s drôtenými dielami drotárskeho majstra Jána Pecúcha zo Starej Ľubovne, ktoré sú tiež inšpirované kvetmi. Priatelia tiež vedia, že má doma nemocnicu pre izbové kvety. Keď sa kvetine nedarí, prinesú ju k nej. Dokáže ju vyliečiť, vypiplať a vrátiť naspäť do života. „Ako to robíš?“ pýtam sa. „No, to je jednoduché: musíš kvietok počúvať, urobiť to, čo ti povie a on sa ti odmení svojou krásou,“ prehlási s úsmevom.
Jeseň s kľúčom od raja
Prvú zbierku básni Blanka vydala keď mala 33 rokov. Po manželovej smrti stratila na nejaký čas svojho bojovného ducha – viac ako desať rokov mlčala. Učila sa žiť v samote, hoci ma veľmi blízky vzťah s dcérou i vnúčatami, dnes už dospelými ľuďmi. Útočisko našla a doteraz nachádza v prírode, v obdive toho nádherného Božieho diela. Cez túto oddanosť hľadá odpovede na všetky otázky lásky, života i smrti. V roku 2015 ju bývala kolegyňa a priateľka Gabriela Valehrachová prizvala k spolupráci na priblížení veršov veľkého stredovekého perzského básnika Hāfeza zo Širāzu naším čitateľom. Vzišla z nej kniha veršov Za ranného šera pohladiť ružu šiel som, ktorá okrem pôvodných veršov a prekladov obsahuje aj Blankine verše inšpirované básnikovou tvorbou. Táto čitateľská lahôdka razom zmizla z našich knižných pultov. Odrazovým mostíkom pre novú tvorbu boli pre Blanku najmä spomienky. Vyšli potom v zbierke Leto v kolíske jabloní (Mayor 2015). Odvtedy ju noc čo noc zobúdzajú zo spánku nové verše. Prísne ich triedi a keď dozrejú, príde s návrhom na ďalšiu knihu. Smeje sa, že ju chytila druhá mladosť: „Veď mám vlastné iba 28, nie?, Záleží od uhla pohľadu…“ žartuje.
Zbierku, ktorá vyšla k jej životnému jubileu Zo záhrady srdca objavil mladý, sotva tridsaťročný básnik Goran Lenčo. Prečítal si i staršie Poliakovej verše a zistil, že našiel pre seba spriaznenú poetickú dušu. V recenzii v Literárnom týždenníku napísal: „Len málo autorov vie komunikovať so srdcom čitateľa, len nemnohí z toho mála dokážu rozprávať tak galantne a zároveň jatrivo.“ Vypátral Blankinu adresu a poslal jej list, že by sa s ňou rád zoznámil. Najprv to bola len mailová známosť. Vymieňali si maily. Neskôr mu urobila i priateľskú, ale prísnu korektúru jeho pripravovanej zbierky básní Cesta za horizont. Prvýkrát sa však stretli až pri predstavení Goranovej knihy v žilinskej knižnici. „Mám pocit, že sa poznáme odjakživa,“ povedal vtedy celý uveličený zo zoznámenia sa s Blankou Goran. Neskutočný duchovný súzvuk pokračoval naďalej. Vymieňali si cez internet dojmy, názory i verše, ktoré práve napísali, a čakali od priateľa odozvu i odbornú kritiku: Blanka poslala verše a Goran odpovedal – tiež vo veršoch. Z tejto priateľskej zábavy postupne vznikla jedinečná zbierka básni, odraz dvoch slobodných duší – Jeseň s kľúčom od raja (Mayor 2019). V úvode sa píše: „Stretli sa iba raz. Blanka (1936) a Goran (1987). Našli sa v poézii, celkom blízko raja. Vybrali sa k nemu. Každý zvlášť. A predsa šli spolu.“
Pripravila: Anna Konečná
Foto: archív B. P.
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Leave a Comment