Tri základné kroky, ako zachrániť život svojich blízkych pri mŕtvici
Stal sa takýto prípad. Partia priateľov bola na výlete v prírode. Jedna zo žien z ničoho nič spadla na zem. Ostatní jej chceli pomôcť vstať, ale ona povedala, že sa nič nedeje, že sa cíti dobre, že sa len potkla v nových teniskách. Bola síce bledá a vyčerpaná, ale zvyšok dňa už bolo všetko v pohode. Priatelia sa rozišli do svojich domovov a v noci manžel Inge volal sanitku, ktorá ju odviezla do nemocnice. O 23,00 zomrela. Príčinou smrti bola mŕtvica. Keby jej priatelia rozpoznali príznaky mŕtvice, žena by ešte žila. Príznaky mŕtvice sa môžu prejavovať dlhšie, ľudia nemusia umrieť náhle. Ak ich viete rozpoznať a privoláte lekára včas, zachránite život. Neurochirurgovia hovoria o 3 hodinách, kedy sa dá pomôcť.
Ako rozpoznať príznaky mŕtvice?
Postihnutú osobu vyzvite, aby sa čo najviac usmievala ( pri mŕtvici to ide len ťažko)
Požiadajte postihnutého, aby po vás zopakoval jednoduchú vetu, napríklad teraz prší (nedokáže to)
Požiadajte postihnutého, aby zdvihol ruky (ak to nezvládne, je zle)
Požiadajte postihnutého, aby vyplazil jazyk (pri tejto diagnóze ho má skrútený, alebo vytočený)
Pre lekárov sú ďalšou indikáciou aj znecitlivené končatiny, migréna a závrat, prudké zhoršenie jasnosti videnia. Ak sa objaví niektorý z týchto príznakov,volajte záchranku, opíšte im tieto ťažkosti.
Niekoľko ďalších príznakov:
náhla slabosť, stmavnutie očí, alebo rozmazané videnie v jednom oku, neschopnosť pochopiť, čo ľudia hovoria, náhla, silná bolesť hlavy, ktorú môže sprevádzať nevoľnosť, zvracanie, dezorientácia v priestore, strata stability a vedomia.
Lekári hovoria, že ak sa vďaka rozpoznaniu týchto príznakov zachráni čo len jeden ľudský život, je to úspech!
Foto Depositphotos.com