Tipy, s ktorými chránite pri praní životné prostredie, práčku aj svoju peňaženku
Už to nie je len ohľaduplnosť k rodinnému rozpočtu, ale aj prírode, na ktorú je potrebné myslieť pri každej jednej našej činnosti. Všetko, čo robíme, má svoju stopu, ktorá vo svojej podstate ničí nás aj naše prostredie. V rámci jeho ochrany a šetrenia energií je preto potrebné v domácnosti dávať na určité veci pozor. Platí to aj pri praní bielizne, ktoré ak bude ohľaduplné, môžete ním ochrániť nielen prírodu, ale aj svoj milovaný odev a rodinný rozpočet.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám v tom určite pomôžu.
Perte s rozumom a len skutočne znečistenú bielizeň
Najviac energie samozrejme ušetríte, ak budete prať menej často a práčka bude vždy v rámci jedného pracieho cyklu dobre naplnená. Niektoré odevy, aby získali potrebnú sviežosť, stačí len vyvetrať na čerstvom vzduchu.
Je to lepšie nielen pre životné prostredie, ale aj samotné oblečenie, ktoré sa každým pracím cyklom znehodnocuje. Napríklad džínsy by sa mali prať menej často, inak strácajú svoj tvar a farbu.
Rovnako môžete kontrolovaným a rozumným využívaním práčky predísť jej predčasnému poškodeniu. Aj keď si lacné nové čerpadlo do práčky Electrolux viete kúpiť cez internet, je predsa ešte lepšie a lacnejšie predchádzať predčasnému poškodeniu práčky elimináciou častého preťaženia.
Perte pri nízkych teplotách
Ak chcete ušetriť, je rozumné používať nižšie teploty ohrevu vody. Práve ten spotrebuje najviac energie. Ak nie ste chorý a nepotrebujete zbaviť odev nebezpečných baktérií a vírusov, používajte pri praní teploty okolo 30 alebo 40 stupňov. Azda spodná bielizeň, uteráky, utierky a detské oblečenie je dobré prať na 60 stupňov. 90 stupňov v dnešnej dobe už naozaj pri praní používať netreba.
Skúste to s prírodnými pracími prostriedkami
Prací prostriedok v podobe prášku je podľa odborníkov lepší, pretože obsahuje pre životné prostredie menej škodlivých látok. Ideálne je, ak je vyrobený z prírodných zlúčenín a ingrediencií, optimálne v rovnako udržateľnom obale.
Aj množstvo pracieho prostriedku rozhoduje o kvalite prania a jeho dopadu na životné prostredie, pretože značná časť končí v odpadových vodách. Aj keď doma používate na zber vody z domácnosti veľkú žumpu Prešov s premysleným filtračným systémom, je vždy lepšie, myslieť na to, čo všetko pri praní používate a zo svojho domu tak v podstate do prírody vypúšťate.
Inštalujte do práčky filtre
Každý prací cyklus spotrebuje veľa energie a v dôsledku oderu a šúpania sa do odpadových vôd uvoľňujú vlákna z textílií, ktoré končia v našich vodných tokoch. Podľa odborníkov na životné prostredie priemerné pranie pri 30 stupňoch spôsobuje okolo 230 gramov CO2, pranie pri 60 stupňoch dokonca okolo 680 gramov.
Ani ten najlepší systém čistiarní odpadových vôd nedokáže tak obrovské množstvo mikroplastov úplne zneškodniť. Zlepšiť stav odpadovej vody z vašej domácnosti ale môžete inštaláciou filtrov na práčku.
Okrem možnosti inštalácie filtra do práčky existujú aj o niečo jednoduchšie riešenia. Cora-Ball sa napríklad jednoducho vloží do práčky s bielizňou a prefiltruje vodu počas prania.
Podobne to funguje aj pri praní bielizne v špeciálnych vreckách, ktoré mikrovlákna zachytia v ich sieťke a nedostanú sa do odpadovej vody. Po vypraní idú mikrovlákna jednoducho do domového odpadu.
Ak to teda myslíte s prírodou a jej kvalitou vážne a chcete ušetriť aj peniaze, určite na naše odporúčania pri ďalšom praní myslite.
Zdroj obrázkov:
1.Pixel-Shot/Shutterstock.com
2.Kristina Kuptsevich/Shutterstock.com
Reklamný článok Seocentrum s.r.o.