Aktuálne

Škorica. Nemeckí výskumníci poukazujú na jej schopnosť ničiť baktérie v močových cestách. Japonci vyzdvihujú schopnosť upokojovať podráždený žalúdok

Škorica už v stredoveku bola po čiernom korení najpopulárnejšou koreninou na svete. Pravý škoricovník sa prirodzene vyskytuje len na Srí Lanke. Ostrov bol takmer 200 rokov výlučným exportérom škorice. Obchod s touto koreninou spočiatku kontrolovali Portugalci, neskôr Holanďania a nakoniec Angličania. V druhej polovici 18. storočia škoricovník priniesli do Indie, na Jávu a Seychely, čo ohrozilo monopolné postavenie Cejlónu. Najväčším dovozcom škorice je Mexiko. Škorica je vo svojej podstate sušená stromová kôra predávaná vo zvitkoch, alebo ako mletý prášok. Predstavuje aromatický, hrejivý a celkovo posilňujúci prostriedok na zahnanie nádchy, zimných chrípok a príznakov spojených s nachladnutím, zdurením slizníc a úbytkom síl. Nemeckí výskumníci vo viacerých štúdiách poukazujú na jej schopnosť ničiť baktérie v močových cestách. Japonci vyzdvihujú schopnosť upokojovať podráždený žalúdok a pomáhať pri liečbe žalúdočných vredov. Podľa záverov štúdie vykonanej v Pakistane na súbore 60 ľudí, dochádza pri pravidelnom konzume škorice u diabetikov II. typu k významnému poklesu hladiny glukózy ako i cholesterolu a triglyceridov. „Škoricu si pridávam do čaju z materinej dúšky alebo yzopu“ – ponúka svoj recept proti prechladeniu pani v strednom veku. „Doposiaľ ma táto kombinácia ešte nesklamala“ – dodáva. „Niekedy mám pocit, že zdravotné povedomie mnohých našich ľudí výrazne pokleslo“ – konštatuje na odbornom seminári praktický lekár pre dospelých. „Denne ma navštívi niekoľko ľudí, ktorí si nevedia poradiť s obyčajnou nádchou.“ Známy pražský lekár zo začiatku storočia, profesor Dr. Jozef Tomayer (1853 – 1927), sa veľmi hneval na pacientov, ktorí za nim prišli so všednými ťažkosťami. Raz za ním prišla istá dáma z lepšej spoločnosti, že má nádchu, aby jej poradil, čo má robiť. „Ak máte nádchu, vezmite si vreckovku!“ – odporučil profesor. „Ale, pán profesor, myslíte si, že to postačí“ – pohoršovala sa vznešená pani. „Ak vám jedna nestačila, vezmite si dve, alebo tri…“ – nedal sa profesor.  Škoricu možno pokladať za podporný prostriedok na zvýšenie prekrvenia končatín, čo ocenia najmä mladé ženy, u ktorých je uvedená ťažkosť pomerne často zastúpená. „Škorica patrí do vína“ – prichádza s názorom chlapík nižšieho vzrastu. „Pridáš klinčeky, povaríš… dobrota.“ Škorica nachádza široké uplatnenie v kuchyni. Hodí sa do koláčov, dezertov i korenených chlebov. Obľúbená je v kombinácii s čokoládou, jablkami, banánmi i hruškami. V Indii sa lúhuje s klinčekmi, cukrom a sušeným pomarančom v korenených vínach.
 Text MUDr. Michal Slivka
Foto Pixabay

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Z čiernovlásky blondínka. Silvia Obernauer (50) sa rozhodla pre takýto radikálny krok.

Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…

1 hodinu pred

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…

5 hodín pred

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

7 hodín pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

19 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

19 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

22 hodín pred