Šarlach: ako sa prejavuje a prečo vzniká? + Liečba a prevencia

Šarlach je infekčné ochorenie charakteristické horúčkou, angínou a kožnou červenou vyrážkou. Je spôsobené baktériou Streptokoka, pričom ochorenie postihuje najmä deti. Aké má šarlach príznaky a priebeh? Ako sa ochorenie lieči?

Šarlach, latinsky nazývaný Scarlatina, je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie. Je sprevádzané typickými kožnými príznakmi, silným zápalom hrdla a vysokou horúčkou. Potrebná je odborná liečba lekárom. Rizikom neliečeného Šarlachu je zápal ľadvín a reumatická horúčka. Symptómy a prenos ochorenia, diagnostika, liečba a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Šarlach (šarlachová angína)

Šarlach, spála, je infekčné ochorenie napádajúce predovšetkým deti, nakoľko sa prenáša najmä v kolektívoch. Šarlach je spôsobený streptokokovou baktériou. Na šarlach najčastejšie ochorejú deti vo veku 4 až 12 rokov.

Typickým príznakom ochorenia je kožná červená vyrážka (najmä v oblasti trupu) a angína s hnisavými čapmi a povlečeným jazykom. Je prítomný exantém – náhly generalizovaný kožný výsev.

Šarlach je spôsobený baktériou Streptoccocus, ktorá produkuje tkzvn. toxíny. Toxín je práve zodpovedný za kožné prejavy ochorenia, nakoľko sa viaže na stenu krvných kapilár a spôsobuje tak rozšírenie do krvného riečiska a kože.

Hovorí sa, že po prvom ochorení vzniká na Šarlach doživotná odolnosť. To je ale iba čiastočná pravda. Protilátky sa vytvárajú len proti danému druhu streptokokovej baktérie a jedinec tak môže ochorieť opakovane v dôsledku iných druhov baktérie.

Ak jedinec šarlach prekonal, má vytvorené protilátky a neobjavujú sa už nepríjemné kožné prejavy. Ochorenie následne prebieha ako bežná angína.

Šarlach a šarlachová angína sú dve veľmi skoro totožné, no rôzne ochorenia. Oboje charakterizuje rovnaká  streptokoková infekcia a kožná vyrážka.

Šarlach môže byť ťažšie identifikovateľný, nakoľko sa jedinec infikuje kožným poranením a nákaza prechádza primárne do krvi. Prejavy ochorenia nie sú vždy úplne jednoznačné.

Naopak šarlachová angína sa šíri bežne kvapôčkovou cestou vzduchom. Sprevádzajú ju tak najmä zápal v hrdle (angína), hnisavé čapy a sýtočervený bodkavý jazyk s povlakom.

Príčina vzniku a prenos

Pôvodcom Šarlachu je baktéria s názvom hemolytický Streptococcus pyogenes. Inkubačná doba ochorenia je približne 2 až 5 dní.

Prenos nákazy sa uskutočňuje najmä vzdušnou kvapôčkovou cestou, priamym kontaktom alebo nepriamo prostredníctvom infikovaných predmetov. Vstupnou bránou infekcie môže byť aj poranený kožný kryt.

Prenášačom infekcie nie je výhradne chorý človek s príznakmi, ale aj bacilonosič, a teda osoba, ktorá ochorenie prenáša, no nevykazuje žiadne príznaky. Najčastejšie sa tak ochorenie šíri u detí v školskom kolektíve, no môže postihnúť aj dospelú osobu.

Príznaky a prejavy Šarlachu

Vzhľadom na príznaky si môže laik spliesť Šarlach s rubeolou či osýpkami.

Na začiatku sa ochorenie veľmi podobá angíne. Celkovými prejavmi je vysoká telesná teplota, zvýšená únava, slabosť a nevoľnosť.

Charakteristické je zapálené bolestivé hrdlo s prítomnosťou povlaku. Na mandliach sú viditeľné hnisavé čapy. Zväčšené a bolestivé sú krčné lymfatické uzliny. Povrch jazyka pripomína malinové/jahodové zrnká v dôsledku čoho je zaužívaný pojem malinový/jahodový jazyk.

Po plnom prepuknutí choroby sa objavujú drobné početné červené kožné vyrážky na trupe. Najmä v podbruší, v oblasti slabín, stehien či podpazuší. Možná je i vyrážka na iných častiach tela – ruky i nohy.

Dieťa má červené „horiaceca, lesklé oči a bledšiu pokožku okolo úst. 

Pri liečbe do 5 dní kožné prejavy postupne vymiznú. Po ustúpení infekcie sa koža sa v dôsledku rohovatenia môže začne odlupovať. Primárne na dlaniach, prstoch a chodidlách.

Možné príznaky a prejavy Šarlachu:

  • Zapálené hrdlo (angína)
  • Zväčšené mandle shnisavými čapmi
  • Zväčšené krčné lymfatické uzliny
  • Jazyk s bielym povlakom
  • Sýtočervený bodkovaný jazyk
  • Bolesť a začervenanie hrdla
  • Bolesť pri prehĺtaní
  • Horúčka, triaška, zimnica
  • Zvýšená únava aslabosť
  • Nevoľnosť a vracanie
  • Bolesť hlavy
  • Červená kožná vyrážka
  • Exantém – kožný výsev
  • Červené líca
  • Šupiny a začervenanie na koži
  • Odlupovanie zrohovatenej kože

 

Medzi komplikácie ochorenia patrí zápal stredného ucha, zápal vedľajších nosných dutín a bolesti  kĺbov. Závažnými komplikáciami šarlachu je zápal srdcového svalu (myokarditída) a zápal ľadvín (nefritída).

Rizikom je vznik  reumatickej horúčky a zápalu ľadvín vrátane ľadvinových panvičiek (glomerulonefritída). Reumatická horúčka sa môže vyvinúť po prekonanej infekcii, pričom postihuje kĺby, srdce i centrálny nervový systém.

Šarlach v tehotenstve

Tehotné ženy môžu taktiež ochorieť na Šarlach, i keď to nebýva časté. Ženy v období gravidity môžu byť v dôsledku oslabenej imunity náchylnejšie na vznik infekcií.

Napriek tomu Šarlach nepredstavuje pre ženu ani pre dieťa závažné komplikácie. Šarlach nespôsobuje u dieťaťa malformácie.

Ženy by však mali dbať na zvýšenú prevenciu, odbornú liečbu a dôkladné doliečenie ochorení a predchádzať tak rizikám po prekonaní infekcie.

Diagnostika

Diagnostika začína u všeobecného lekára či pediatra, ktorý pacienta môže odporučiť k inému špecialistovi.

Lekár odoberie anamnézu, posúdi klinické príznaky a základne vyšetrí pacienta pohľadom, posluchom a pohmatom. Zameriava sa na stav hrdla, mandlí, jazyka a krčných uzlín. V neposlednom rade i na kožný nález.

Pacientovi je odobraná vzorka krvi a vykonaný výter z hrdla. V krvi bývajú zvýšené zápalové markery CRP a zvýšený počet bielych krviniek.  Diagnózu Šarlachu potvrdzuje nález streptokoka vo výtere z hrdla.

Vykonáva sa ASLO test (antistreptolyzín-O), a teda vyšetrenie krvi určujúce prítomnosť protilátok proti danému streptokokovi. Jedná sa o protilátky, ktoré si organizmus chorého vytvára proti produktu baktérii streptokoka.

Počas a po prebiehajúcej streptokokovej infekcii je možné vyšetrenie vzorky moču na vylúčenie prítomnosti krvi a včasné odhalenie prípadného zápalu ľadvín.

Liečba Šarlachu

Cieľom liečby šarlachu je odstrániť prítomnosť baktérie, eliminovať nežiadúce symptómy a zabrániť vzniku následných komplikácií.

Liečba spočíva v antibiotickej farmakoterapii. Jedná sa o širokospektrálne antibiotiká zo skupiny penicilínov. Streptokoky sú stále dobre citlivé práve na penicilíny, preto je dané antibiotikum vo väčšine prípadov prvou voľbou.

Je indikovaná podporná medikamentózna liečba vo forme antipyretík na zníženie telesnej teplotyantihistaminík na zmiernenie kožných a alergických prejavov. Ďalej lokálne analgetiká a antiseptiká na elimináciu zápalu hrdla.

V rámci domácej liečby je možné podporiť imunitný systém dostatkom vitamínov i minerálov. Vhodné je siahnuť po bylinných čajoch pre redukciu zápalu hrdla. Je potrebná konzultácia s pediatrom.

Vakcinácia v súčasnosti proti šarlachovým ochoreniam neexistuje. Ochorenie je vysoko nákazlivé, a preto je vhodné dodržiavať osobnú hygienu, hygienické zásady a opatrenia.

Nakoľko sa ochorenia týka najmä detí, je potrebná edukácia o dôslednosti umývania rúk, pitia z vlastného pohára, jedenia vlastným príborom a podobne.

 

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

 

Použité zdroje

 

Solen – Infekčné ochorenia sprevádzané exantémom. MUDr. Klára Martinásková, PhD., MUDr. Karolína Vorčáková, PhD.

Healthline – Scarlet Fever. Carissa Stephens, R.N., CCRN, CPN

Medicalnewstoday – What you need to know about scarlet fever. William Morrison, M.D.

Pediatriepropraxi – Infekční exantémová onemocnění v dětském věku. MUDr. Aneta Kelblerová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články