Roky nepočítajte. Žite si svoje pocity. Chcem pracovať – pracujem, chcem ísť tancovať-tancujem. Nezáleží na tom, akí ste starí.
Veľa starších ľudí hovorí, že sú duchom ešte mladí. Externá staroba naozaj nič neznamená. Každý človek sám najlepšie cíti, že aj keď už má určitý vek, tak staroba je ešte ďaleko. Je veľa žien, ktoré už síce majú svoj vek, ale vyzerajú a cítia sa oveľa lepšie ako mladé ženy. Odborníci hovoria, že v tomto nie sú až tak dôležité gény, ale rýchlosť starnutia mozgu. Vo všeobecnosti je staroba dôsledok sociálno – psychologického veku. Čo to je? Psychologický vek osoby závisí od toho, aké má človek v hlave procesy. V 19. storočí bol považovaný za starého už človek stredného veku. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sú mladé ženy do 44 rokov, stredný vek je do 60 rokov, vyšší vek (presénium) do 75 rokov a až potom je staroba. Nad 90 rokov je dlhovekosť. Samozrejme, že nie každý si dokáže zachovať mladistvý vzhľad a krásu do 60 roku Záleží to od životnej filozofie, stereotypov, mentality a svetonázoru.
Odborníci hovoria, že rýchlosť starnutia závisí od toho, čo sa deje v našej hlave. Ak človek rád cestuje, veľa číta, načerpáva nové vedomosti, prijíma nové informácie, tak jeho mozog pracuje rýchlejšie. Akonáhle tento záujem opadne, človek sa prestane zaujímať o dianie okolo seba, telo okamžite začne spomaľovať a starnúť. Nervové zakončenia zlenivejú. Toto všetko netreba ignorovať, mozog začne vysielať signály – príznaky starnutia sú tu! Treba si to uvedomiť, vidieť ich a pracovať na ich zvrátení.
Známky starnutia
Čas
Ak sa vám zdá, že vás už v živote nič nečaká, že najlepšie roky sú nenahraditeľne preč, že už nemáte pred sebou žiadnu budúcnosť, ste na najlepšej ceste k starnutiu. V mladosti má človek veľa plánov a je zle, keď v neskoršom veku už človek len spomína. Prichádzajú negatívne, depresívne myšlienky, neustále spomienky a to zanecháva nepriaznivé stopy. Ako proti tomu bojovať? Treba sa zapojiť do rôznych kurzov, začať športovať, výborné sú dlhé prechádzky, treba objavovať stále niečo nové, neznáme.
Sebaľútosť
To je problém mnohých ľudí. Sebaľútosť je často aj neodôvodnená, spôsobená negatívnymi myšlienkami. Takíto ľudia si myslia, že najlepšie roky sú už za nimi. Ale to nie je pravda, nikde nie je napísané, že to, čo ste robili v dvadsiatke, nemôžete už robiť v päťdesiatke. Samozrejme, nebudete robiť saltá, alebo iné extrémne záťaže (hoci sú aj také prípady). Ak má niekto zakázané cvičenie, tak si treba nájsť niečo kreatívne. Učiť sa cudzie jazyky, chodiť s palicami nordic walking, navštevovať kultúrne, alebo hudobné podujatia, alebo pestovať okrasné kvety. Namiesto zakázaných činností hľadajte nové.
Stres
Buďte vždy a za všetko vďační vesmíru a ľuďom. Potom budete stále krásne a veľmi šťastné. Dokazuje to aj moderná veda na základe skúseností mnohých ľudí. Je veľmi dôležité, aby ste zostali v stabilnom psycho – emocionálnom stave. Neberte si k srdcu každú maličkosť, neurážajte sa, nezlostite sa, buďte vďační, žite nielen pre seba, nebojte sa, nehádajte sa, len tak budete mať k dispozícii tajomstvo zdravého a šťastného života. Šťastní a vďační ľudia sú zvonka veľmi krásni a nemajú takmer žiadne vrásky.
Roky nepočítajte. Žite si svoje pocity. Chcem pracovať – pracujem, chcem ísť tancovať salsu, prosím. Nezáleží na tom, akí ste starí. Snažte sa u ľudí rozpoznať to najlepšie, všetko riešiť s humorom, byť vďační za všetko čo máte a potom vek ani neexistuje.
Text Internet
Foto Depositphotos.com