Už od nepamäti bojujeme so smútkom, keď nám zomrie milovaná osoba. Básnici a dramatici písali o temnom plášti smútku. O hlbokej priepasti smútku, o tom, aký zničujúci je pocit zlomeného srdca. Doteraz sme však mali len málo vedeckých poznatkov na túto univerzálnu skúsenosť.
Renomovaná odborníčka na smútok a neurologička Mary-Frances O’Connorová sa v knihe Smútiaci mozog delí o prevratné objavy o tom, čo sa deje v našom mozgu, keď smútime. Zároveň poskytuje nový vzor pre pochopenie lásky, straty a učenia.
Čo sa dozviete z tejto knihy?
Prvá časť sa zaoberá zármutkom a druhá smútením.
Každá kapitola sa venuje konkrétnej otázke.
Napríklad 1.kapitola kladie otázku, prečo je také ťažké pochopiť, že človek zomrel a je navždy preč.
V 2.kapitole sa autorka pýta, prečo zármutok spúšťa toľko emócií – prečo cítime taký silný smútok, hnev, vinu a túžbu?
3.kapitola nadviaže na otázky z prvých dvoch kapitol ďalšou: Prečo tak dlho trvá pochopiť, že náš blízky navždy odišiel? Autorka vysvetľuje viacero druhov poznatkov, ktoré mozog v sebe naraz drží, aby vyriešil túto záhadu.
Ďalej si prečítate, čo sa deje v mozgu pri zármutku, prečo sa niektorí ľudia po strate milovanej osoby prispôsobia lepšie ako iné, a prečo to tak bolí, keď prídeme o blízkeho človeka.
Autorka ukazuje, ako sa lepšie vrátiť do normálneho života. Ako zvýšiť šance, že sa znovu naučíme žiť zmysluplne.
Prečo zármutok tak veľmi bolí?
Základná otázka teda je – prečo zármutok tak veľmi bolí?
Prečo smrť, trvalá neprítomnosť človeka, s ktorým vás spája určité puto, spôsobuje také ničivé pocity?
„Bola som si istá, že časť odpovede sa nachádza v mozgu, sídle našich myšlienok a pocitov, motivácií a správania. Ak sa na to pozrieme z pohľadu toho, čo robí mozog, keď smútime, možno zistíme „ako“, a tým pádom pochopíme aj „prečo“,“ hovorí odborníčka na smútok a neurologička Mary-Frances O’Connorová vo svojej knihe.
Smútenie predstavuje podľa nej náročnú úlohu, pretože náš mozog nám namaľoval akési mapy, po ktorých sa pohybujeme. Uprednostňujeme určité návyky a predpovede pred novými informáciami. A keď dôjde ku strate blízkeho človeka, sme zmätení, zaskočení a zdrvení.
Smútenie, alebo zisťovanie, ako žiť zmysluplne bez milovaného človeka, je podľa neurologičky druh učenia. Učíme sa celý život, a keď zármutok začneme vnímať ako druh učenia, bude nám pripadať známejší a pochopiteľnejší. Dodá nám trpezlivosť, aby sme umožnili priebeh tohto pozoruhodného procesu.
Smútiaci mozog poskytuje fascinujúci nový pohľad na jeden z najcharakteristickejších zážitkov ľudského bytia. O’Connorová sa desaťročia venovala výskumu účinkov smútku na mozog a v tejto knihe svojím nákazlivým nadšením sprístupňuje špičkovú neurovedu a sprevádza nás tým, ako sú v nás zakódované láska a smútok. Pri láske nám naše neuróny pomáhajú vytvárať si väzby k iným ľuďom, ale pri strate našich milovaných sa náš mozog musí vyrovnať s ich odchodom a predstaviť si budúcnosť, ktorá nezahŕňa ich prítomnosť.
Kniha vychádza z priekopníckej práce autorky v oblasti neurozobrazovania, výskumu v tejto oblasti a zo skutočných príbehov. Smútiaci mozog spája rozprávanie príbehov, zrozumiteľne podanú vedu a praktické poznatky. Pomáha nám lepšie pochopiť, čo sa deje, keď smútime, a zistiť, ako sa ľahšie vyrovnať so stratou milovanej osoby.
Smútiaci mozog: https://www.bux.sk/knihy/734619-smutiaci-mozog.html
Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…
Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…
Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…
Najvzácnejšie vreckovky mám s paličkovanou krajkou, predpokladaný rok 1890-1900. Sú jemne a veľmi vzácne. Mám…
Pamätáte, aká značka to bola? Ja viem celkom presne, bol to Bič može, podlhovastá fľaštička,…
Pochopila som, že nemusím dokončiť všetku prácu za jeden deň. Že život plynie a absolútne…
Leave a Comment