To sú „maličkosti“, ktoré nám vedia riadne znepríjemniť život a môžu spôsobiť veľké zdravotné problémy. Má ich každý tretí človek a trápi stále mladšie ročníky.
Ako zistíme, že naše trávenie je úplne v poriadku? Trávenie by predovšetkým nemalo bolieť. Platí, že najlepšie nám trávi, keď o tom ani nevieme. To znamená, že proces trávenia prebieha bez bolesti, úplne bez zvukov, žiadne škŕkanie, žblnkanie, bublanie. Zdravé trávenie musí prebiehať tak, že si ho človek neuvedomuje. Nadmerné tvorenie črevných plynov, nadúvanie, ale aj hnačka a zápcha občas potrápia každého z nás.
Kedy ide o problém?
Ak tieto problémy znižujú váš životný komfort alebo sa často opakujú, treba navštíviť lekára. Dôvodom na urýchlenú návštevu lekára je, ak sa pri vyprázdňovaní objaví krv alebo hlien, prípadne horúčka. To už by mohli byť príznaky závažného ochorenia, napríklad rakoviny hrubého čreva.
Prečo vlastne vznikajú problémy s trávením?
Trávenie je nezávislý proces, ktorý sa za normálnych okolností reguluje sám a človek ho neovplyvňuje. Dnes však ľudia zásady zdravého a pravidelného stravovania väčšinou nedodržiavajú, činnosť tráviaceho traktu si rozladia a nastupujú takzvané funkčné poruchy trávenia, ktorými už trpí takmer tretina populácie, dokonca v mladom veku. Aké sú najčastejšie problémy s trávením? Sú to rôzne pocity ťažoby, plnosti, podráždené črevá alebo žalúdok. Ľudia, ktorí nimi trpia, nie sú chorí, ale znižujú im kvalitu života a negatívne im vplývajú na psychiku. Jediným riešením je pravidelné stravovanie, vyhýbanie sa stresu, zmiernenie pracovného tempa, konzumácia nedráždivých potravín. Prečo sa stále zdôrazňuje, že jedlo treba dokonale požuť? O čo viac zapracujú naše zuby a sliny, o to menej sa bude namáhať žalúdok a vyhne sa tak napríklad rôznym problémom s premiešaním a vyprázdňovaním. Čo by sme mali jesť, aby sme si nerozladili trávenie? V každom prípade to, o čom vieme, že nám neškodí. Zdravý človek môže jesť všetko, ale nie jednostranne a nárazovo. Čím si najviac ubližujeme? Hltaním v strese. Na jedenie aj trávenie si treba nájsť dosť času. V strese sú črevá stiahnuté, tráviaci trakt je nedokrvený Mnoho ľudí trápi meteorizmus, nafukovanie. Prečo? Pri nafukovaní a plynatosti je v čreve narušená prirodzená rovnováha medzi acidofilnými a kvasnými baktériami, ktoré tvoria plyny. Vtedy je vhodné podstatne obmedziť príjem cukru a zvýšiť príjem vlákniny, aby organizmus potravu rýchlejšie vylúčil. Zvýšiť treba aj príjem probiotických kultúr, dodržiavať pitný režim a dostatočne sa hýbať. Kedy treba vyhľadať lekára? Ak sa bolesť brucha vyskytne jednorazovo, napríklad v spojení s virózou alebo po konzumácii ťažšej potraviny, na ktorú organizmus nie je zvyknutý, za problém to považovať nemusíme. Ak sa však ťažkosti pri trávení vracajú opakovane a bez konkrétneho dôvodu, mení sa intenzita a charakter bolesti, je potrebné navštíviť odborníka.
3 x 10 dobrých rád
Páli vás žáha?
Nadúva vás?
Máte zápchu?
Ubráňte sa záškodníkom Ak chcete svoju črevnú flóru udržať v ideálnom stave, vyhýbajte sa potravinám, ktoré ju narúšajú. Sú to najmä údeniny, majonézy, veľa soli, veľa bielkovín, tučné syry, niektoré vaječné výrobky a ocot. Rovnako aj stres veľmi rýchlo mení črevnú flóru.
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Leave a Comment