Jednou z hlavných príčin hospitalizácie seniorov sú zlomeniny kostí. Väčšina zlomenín stehennej kosti postihuje starších ľudí, pretože viac ako tri štvrtiny zlomenín sa vyskytujú u pacientov vo veku cca nad 65 rokov. O zlomeninách viac porozprával primár Oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Adrián Horváth.
Zlomená stehenná kosť je vážne zranenie v každom veku, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, ale pre seniorov predstavuje ešte väčšie riziko. Zlomené stehenné kosti nie je možné liečiť inak, len chirurgickým zákrokom a následnou fyzioterapiou. Tieto typy zlomenín sa najčastejšie vyskytujú u mladých mužov po úrazoch s vysokou energiou alebo u starších žien pri úrazoch s nízkou energiou. Najväčší rozdiel medzi týmito dvoma skupinami je čas rekonvalescencia a predoperačné riziko. Do Nemocnice AGEL Levice prichádza približne 20% starších pacientov práve so zlomenou stehennou kosťou.
Retrospektívna štúdia, ktorá skúmala 105 zlomenín stehennej kosti, ktoré sa vyskytli pod bedrom u 99 pacientov vo veku 65 rokov a starších zistila, že celková miera komplikácií bola 45%, v 10% prípadoch bola zaznamenaná úmrtnosť v dôsledku zranenia. Miera úspešnosti chirurgického zákroku sa zvýšila o 39% u pacientov, ktorý boli operovaní počas prvých 48 hodín.
„Väčšine mladých ľudí sa môže zlomiť stehenná kosť pri autonehode alebo po páde pri vykonávaní športových aktivít. Ľudia nad 65 rokov a starší majú zvýšené riziko zlomenín kostí vrátane stehenných kostí, po páde v stoji. Najčastejšou príčinou zlomeniny stehennej kosti u seniorov je pád. Nepozornosť pri chôdzi, presúvaní sa a sadaní si na stoličku. Nepozornosť tak môže mať za následok zlomeninu stehennej kosti. Príznaky zlomenej stehennej kosti môžu zahŕňať silné bolesti, nemožnosť zaťažovať zranenú nohu, otvorenú zlomeninu, uzavretú zlomeninu, pomliaždené stehno, opuch stehna a vyrotovanie. Zlomeniny stehennej kosti sa častejšie vyskytujú u seniorov, ktorí majú iné ochorenia ako napríklad osteoporózu, užívajú určité lieky, ktoré prispievajú k rednutiu kostí,“ vyjadril sa primár Oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Adrián Horváth.
Počas prvých dvoch týždňov po operácií je vhodné, aby mal pacient po prepustení do domácej starostlivosti pri sebe osobu, ktorá mu pomôže s vykonávaním bežných činností aspoň 6 týždňov. Pri zlomenine stehennej kosti sa štandardne odporúča ležať a spať na chrbte s vyvýšenou končatinou, najlepšie nad úrovňou srdca. Takáto poloha môže zabrániť opuchu operovanej končatiny. Čas rekonvalescencie je u každého pacienta individuálny a ovplyvňuje ho viac faktorov ale v priemere je to 6 týždňov.
Keď sa pacient zotaví, pravdepodobne sa bude chcieť pohybovať po svojom dome sám. Je vhodné informovať sa u svojho ošetrujúceho lekára, akú váhu operovaná končatina znesie. Veľmi dôležité je dávať si pozor, aby nenastal pád, pretože stehenná kosť by sa mohla znovu poraniť. Existujú opatrenia, ktoré môžu znížiť riziko pádu ako napríklad odstránenie vecí, o ktoré je možné zakopnúť, ako sú uvoľnené šnúrky na topánkach a malé koberčeky. Vhodné je nainštalovať zábradlie vo vani alebo v sprche, blízko toalety a schodiska. Po prepustení staršieho pacienta do domácej starostlivosti je potrebné pri poschodových domoch, umiestniť seniora na prízemie s prístupom na toaletu, eventuálne zabezpečiť mobilnú toaletu, pretože pacient nie je schopný chodiť po schodoch. Taktiež je potrebné sa uistiť, že je v dome dostatok svetla.
Informácie poskytla Mgr. Eva Peterová
Hovorkyňa skupiny AGEL SK
Opäť som si listovala v maminej starej kuchárke Varíme chutno, zdravo a hospodárne z roku…
Dnes už druhé mrazivé ráno. Inovatka všade. Zalial som si kávu a vybehol von len…
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Leave a Comment