Vinobranie v Modre 2017

Kedy:
15. september 2017 – 17. september 2017 celý deň
2017-09-15T00:00:00+02:00
2017-09-18T00:00:00+02:00
Kde:
Modra
Vstupné / Štartovné:
ZADARMO
Kontakt:
Mestský úrad Modra, Kultúrne centrum v Modre

Modranské Vinobranie – Tradičné oberačkové slávnosti

Skutočné oberačkové slávnosti, aké v malokarpatskej oblasti pretrvávali stáročia, do detailov oživia tento rok v Modre. Modranské vinobranie 2016 ( 23. – 25. 9. 2016) bude oslavou tradícií, aké zachovávali starí modrania ešte aj po druhej svetovej vojne.

„Rozhodli sme sa obnoviť a zachovať pre ďalšie generácie to, čo dodnes koluje v žilách modranských vinárov – skutočnú, pravú a nefalšovanú oslavu oberačky. Tak, ako ju rok čo rok zažívali naši predkovia. Tradičné oberačkové slávnosti sa odohrávali v dvoroch jednotlivých gazdov – vinárov a mali svoje špecifiká. Práve tie si budú môcť návštevníci Modranského vinobrania vyskúšať a zažiť,“ hovorí Marcela Kvetková, riaditeľka Kultúrneho centra v Modre
Srdcom tohtoročného Modranského vinobrania 2016 bude Vinohradnícky dvor, vytvorený na nádvorí historickej radnice. Tu budú môcť návštevníci ochutnať typické pohostenie v podobe husaciny, čerstvého chleba a vína, alebo si ´na vlastné ruky´ vyskúšať ako sa prešuje a dorába mušt a víno. Burčiak bude tiecť potokom a tým, ktorí preferujú víno, sa otvoria brány historickej mestskej pivnice s degustáciou vín. Modranské vinobranie ponúkne návštevníkom aj Poslednú lajtru – štylizovaný alegorický sprievod, ktorý je typickým záverečným aktom oslavy oberačiek. Chýbať nebude ani dobrá muzika – zábava, ktorá tradične prebiehala v miestnych viechach.

„Vinobranie nadväzuje aj na túto podobu tradície a živými večernými koncertmi dotvára atmosféru podujatia, kedy sa prelína folklorizmus so súčasnou formou umenia a kultúry. V niekoľkých známych modranských vínnych pivniciach sa počas prvých dvoch večerov predstavia miestni, amatérski aj profesionálni hudobníci, a tiež hostia z regiónu.“ Hovorí Marcela Kvetková.

Zdroj: modra.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články