Boľavé, opuchnuté, ťažké… Radosť z každého nového dňa vedia znepríjemniť nielen seniorom vlastné nohy. Na prvý pohľad možno banálne príznaky. Považovať ich však za normálne nie je rozumné. Už len sedavé zamestnanie, nosenie topánok na vysokom opätku alebo celodenné státie dokážu priniesť neželanú reakciu v podobe opuchov. Čo potom, ak sa návšteva lekára dlhodobo odkladá? Nepríjemné a závažné ochorenia nevyriešite gélmi alebo masťami, ale iba dôslednou prevenciou a s pomocou odborníka.
V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy – povrchový, hlboký a spojovací. Krv prúdi v zdravom cievnom systéme v smere z povrchového, cez spojovací až do hlbokého systému. Ak sa povrchový systém poškodí, vznikajú žilové ochorenia. Stena žíl sa oslabuje, stráca sa v nej tonus a následne sa žily rozširujú. Krv tak zo žíl dolných končatín neodteká. V prípade rozšírenia žilovej steny môže dôjsť aj k nedovieravosti jej chlopní, čím sa tok krvi v žilách obracia. Krv sa tak hromadí v povrchovom žilovom systéme a vzniká vysoký žilový krvný tlak. Ten následne zvyšuje tlak aj v malých cievach medzi ktoré patria aj lymfatické cievy. Spomaľuje sa krvný prietok, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čím sa poškodzuje cievna výstelka, porušujú sa jej funkcie a vzniká zápal. Ten podporuje väčšie rozšírenie žilovej steny a zhoršuje odtok zo žíl. Preťaženie lymfatického systému vedie k prekročeniu požiadaviek na ich transportnú kapacitu a opuch je na svete. Ak sa počiatočné žilové ochorenia neliečia, dôsledky sú známe ako kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém alebo žilové vredy predkolenia.
Ako možno ochoreniam nôh predchádzať?
Nepodceňujte bolesti nôh, ich opuchy alebo pocit ťažkosti. Zamerajte sa na prevenciu a pri prvých príznakoch navštívte lekára.
Viete, čo vám pomôže?
Ak vás trápia boľavé, opuchnuté a ťažké nohy, príčinou môže byť hromadenie odpadových látok vo vašich cievach. Zastavte proces hromadenia a zvýšte priechodnosť ciev s pomocou enzýmov. Popri vysokých teplotách je príčinou vzniku opuchnutých nôh aj nedostatočný pohyb a sedenie. Normálna cirkulácia krvi je narušená, a tak sa krv hromadí v dolných končatinách. Proti opuchom a zápalom účinne pôsobí liek systémovej enzýmoterapie Wobenzym. Nielenže zlepší tekutosť krvi a lymfy, ale aj spevní cievne steny.
Ak je človek starší ako 55, alebo 60 rokov, už sa považuje za starého. Snažíme…
Keď je muž k žene skutočne nežný—nie iba dotykmi, ale aj slovami, svojou prítomnosťou a…
Darinu poznám veľa rokov. Už v tridsiatke vážila 130 kg, čo je pri výške 155…
Keď mladá novinárka objaví list, ktorý mal zostať navždy ukrytý, rozbehne sa lavína udalostí, ktoré…
Vydavateľský dom Ikar oslavuje 35 rokov na slovenskom knižnom trhu a zároveň ocenil na tradičnej Ikariáde…
Deväť z desiatich celiatikov nie je diagnostikovaných. Dôvodom môžu byť nešpecifické príznaky, ako aj nedostatočné…
Leave a Comment