Aktuálne

Obľúbené aj zatracované vegánstvo. Radí nutričná terapeutka Ľuba Fraňová

Vegánstvo je veľmi diskutovaný spôsob stravovania, ktorý získal svoju popularitu najmä v posledných rokoch. Aj napriek tomu, že sa o ňom hovorí ako o novodobom trende, jeho základy siahajú až do starovekého Grécka. Spája sa s ním tiež mnoho mýtov či rozporuplných názorov, pravdou však zostáva, že vegánstvo samo o sebe neškodí, pokiaľ k nemu pristupujeme s rozvahou. Na Slovensku sa k vegánskemu spôsobu stravovania hlásia približne 2 % populácie.

Aj keď vegánstvo a vegetariánstvo býva často zamieňané, ide o dva rôzne smery stravovania, ktoré spája negatívny postoj k mäsu. „Vegánstvo je však stravovanie s úplným vylúčením všetkého, čo má niečo spoločné so živočíchmi, počnúc mäsom, mliekom alebo vajíčkami a končiac až pri želatíne či mede,“ vysvetľuje Ľubomíra Fraňová, nutričná terapeutka z Nemocnice AGEL Zvolen. Vegánstvo však nekončí pri jedle – vo všeobecnosti sa snaží zabrániť vykorisťovaniu živých stvorení, preto vegáni dbajú aj na pôvod svojho oblečenia, vyhýbajú sa kozmetike testovanej na zvieratách a sú aj odporcami cirkusov, zoologických záhrad a iných komerčných atrakcií, ktoré využívajú zvieratá.

Vo väčšine sú motiváciou k vegánstvu etické dôvody, nezriedka sa však ľudia k vegánstvu uchýlia aj zo zdravotných dôvodov, najmä kvôli tráviacim ťažkostiam a intoleranciám. „Veľkým pozitívom je, že vegáni konzumujú veľa ovocia a zeleniny, a tým aj vlákniny,“ objasňuje nutričná terapeutka. Jednostranné zameranie vegánskej stravy však so sebou prináša aj riziká. „Negatívom je, že niektoré zložky výživy si organizmus nevie vytvoriť a potrebuje ich prijať zo stravy – ide najmä o bielkoviny, vitamín B12, vitamín D, omega 3 mastné kyseliny, železo, selén, vápnik či zinok. Tieto zložky sa nachádzajú väčšinou v živočíšnych potravinách a ak dlhodobo chýbajú, môžu prísť zdravotné problémy,“ upozorňuje Ľubomíra Fraňová. Chýbajúce látky odporúča dopĺňať vo forme výživových doplnkov.

Keďže vegánstvo vychádza z presvedčenia, je veľmi náročné meniť stravovanie napríklad v prípade, že do života vstúpi tehotenstvo. Podľa slov nutričnej terapeutky, nie je nutné meniť stravovacie návyky, je však potrebné zachovať obozretnosť. „Tehotné vegánky by si mali dávať pozor hlavne na dostatočný príjem bielkovín a všeobecne vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravý vývoj dieťatka,“ apeluje nutričná terapeutka zo zvolenskej nemocnice. Pri detských vegánoch zase odporúča situáciu sledovať: „Výhodou detí vegánov je to, že nemajú problém s konzumáciou ovocia a zeleniny, ktorá je v dnešnej dobe u detí nepostačujúca. Deťom vegánom však hrozí nedostatok dôležitých bielkovín, vitamínov a minerálov, ktoré telo potrebuje pre zdravý rast a vývoj. Je však dôležité to individuálne sledovať a potom dopĺňať rôznymi doplnkami.“

Zdroj Agel

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Kde sa naše negatívne emócie ukladajú najčastejšie?

Každý prežíva svoje emócie inak. Niekto vie všetko negatívne vytesniť, iný sa bude donekonečna nimi…

11 hodín pred

Tiramisu s drobným ovocím podľa môjho receptu

Hotové za 20 minút. Potrebujeme: 200 g čerstvých jahôd 100 g čučoriedok 100 g černíc…

16 hodín pred

Máte radi ostrokyslú polievku? Tak tu je recept podľa Karola Hrčku

Karol Hrčka je vychýrený kuchár. Pracoval v známych zahraničných reštauráciách a tak jeho recept na…

16 hodín pred

Ženy moje krásne! Nebojím sa veľkých vzorov aj na jeseň a nebojím sa ani svetlých farieb

Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…

19 hodín pred

Segedínsky guláš podľa Jarky Zacher Pajpachovej uvarený dnes už o šiestej.

Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…

22 hodín pred

Len som požiadal svokru, aby bola s vnukom! A to je všetko! Nikdy nezabudnem na to, ako mi odpovedala.

Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…

1 deň pred