Aktuálne

NIEKOĽKO POZNÁMOK O MRKVE

Je jej najmenej 60 druhov (niektorí udávajú až 400). Môže sa jesť aj jej vňať, ale u nás skôr iba koreň. Na výživné látky je najlepší ten, ktorý bol v zemi 4-5 mesiacov. Obsahuje najmenej 22 minerálov, vápnik, horčík, sodík, draslík, fosfor, chloridy, síru, železo, zinok, jód, meď, chróm, fluór, molybdén, bór, selén, vanád, lítium, hliník, kobalt, nikel. Čo sa vitamínov týka, ide najmä o C, E, K, A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9. Zo sacharidov prevláda glukóza, sacharóza, fruktóza, ale aj škrob, vlákninu tvoriace neškrobové polysacharidy a rezistentné oligosacharidy, hlavne pektíny, celulóza, hemicelulóza či lignín. Z mastných kyselín dominujú polynenasýtené, ale má i nasýtené a mononenasýtené. Mrkva obsahuje aj ďalšie významné látky, napr. fytoestrogény, triesloviny (taníny), silicu (spôsobuje typickú vôňu), pyrolidíny, fytoncídy, glykozidy, antokyány, alkaloidy, lecitín, kofeín, chlorofyly a iné pigmenty či kyselinu kremičitú. Veľká nádej, nielen preventívna, sa dnes vkladá do protirakovinového alkoholu falkarinolu a glykolu falkarindiolu (3). Okrem toho mrkva neobsahuje cholesterol, ani trans- mastné kyseliny, čo ako už vieme, je bonusom.

Svojho času som jednému FB priateľovi gratuloval k bohatej vlastnej úrode mrkve a asi ma podozrieval, že žartujem. Omyl. Mrkvu výsostne uznávam a každému odporúčam v akejkoľvek podobe (surovú, varenú, dusenú, šťavu, dreň …). Daucus carota L. je kompletná požívatina, ktorá má všetky základné výživové zložky. Voda prestavuje v čerstvom stave až 87%, zvyšných 13% je bohatých na samé fajnové veci. Mrkva má v 100 gramoch surovej hmoty okolo 7g sacharidov, do 1g vlákniny, niečo nad 1g bielkovín, iba 0,1g tukov. Zaujímavé je, že aj približne rovnaké množstvo organických kyselín (kyseliny organické : mastné = cca 1:1). Dominantnými aj najznámejšími biologicky aktívnymi látkami sú karotenoidy (nie iba β-karotén, ale aj α- a γ- karotény, lykopén, luteín či zeaxantín). Zaujímavým plusom je, že varom sa dokáže ich obsah zvýšiť až o 14%, čo je dobrá správa, pokiaľ chceme posilniť ich prísun. Ale, na druhej strane, var zničí alebo redukuje mnoho iných nutrientov, čo je mínusom. Preto biologicky viac profitujeme zo surovej ako varenej mrkvy.

MUDr. Karol Džupa

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

11 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

11 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

14 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

22 hodín pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred

Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta?

Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…

2 dni pred