Zdravie

„Na psychiku seniorov počas vianočných sviatkov vplýva aj strata životného partnera,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých

Vianoce sú časom, keď nikto nemá byť sám. Platí to aj o senioroch, pre ktorých môžu byť ťažké sviatky ťažké zvlášť v prípade, že prišli o životného partnera. Téme sa venovala primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Miriam Kvostková.

Uplynulé dva roky boli vianočné sviatky iné, než na aké sme boli zvyknutí. Zákaz rodinných stretnutí mal síce zmysel v prevencii šírenia výskytu ochorenia covid 19, podpísal sa však na psychike tých, ktorí na Vianoce zostali sami. „Všetci máme v sebe zakódované, že Vianoce sú rodina, že nikto nemá byť sám. Pokiaľ sú seniori sebestační, dokážu sa o seba postarať, nežijú v zariadeniach pre seniorov alebo s rodinou, trávia sami väčšinu roka. Často to na nich doľahne práve počas vianočných sviatkov, kedy začnú upadať do depresie a cítia sa opustení,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Kvostková.

Samostatnou skupinou sú pritom seniori, ktorí v uplynulom roku stratili životného partnera. „Stáva sa, že počas Vianoc si uvedomia aj svoju vlastnú pominuteľnosť, zároveň sa ešte stále nevyrovnali so stratou partnera, s ktorým strávili desiatky rokov. Zlé psychické rozpoloženie sa potom odrazí aj na fyzickom, môže sa im zhoršiť stav, bojkotujú nasadenú liečbu a podobne. Chcela by som apelovať na rodinných príslušníkov, ak aj nemajú možnosť si príbuzných na Vianoce zobrať k sebe a stráviť sviatky s nimi, aby sa o nich aspoň zaujímali, navštevovali ich,“ hovorí skúsená geriatrička.

Výhodu majú seniori, ktorí dlhodobo žijú v zariadeniach pre seniorov. Personál sa stará nielen o výzdobu a program, ale vytvára aj rodinnú atmosféru. „V takýchto zariadeniach sa všetci snažia, aby sa seniori cítili príjemne, hoci im to nenahradí domov a rodinu. Stretávam sa aj s tým, že si deti a vnúčatá brávajú seniorov na sviatky domov, treba to však starostlivo zvážiť podľa individuality konkrétneho seniora. Treba trochu počítať aj s tým, že po návrate do zariadenia môžu nastať problémy s opätovnou adaptáciou,“ uzatvára MUDr. Miriam Kvostková.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa AGEL SK

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Po rozvode som zostala sama so štyrmi deťmi, ale mám našťastie skvelých rodičov

Pretože som typická záväzkárka, vždy sa teším na nové začiatky. Iste, človek si môže dávať…

10 hodín pred

8 najlepších vecí, ktoré vám pomôžu prežiť. Radí známa herečka Sally Field

Spánok Aj vy ste obeťou epidémie nespavosti? Spôsobujeme si ju sami. Príliš veľa práce, príliš…

10 hodín pred

Vianočné pečivo napečené s láskou. Jedia aj oči. Recept pani Martušky na kokosky

Doteraz upiekla vanilkové rožky, linecké oriešky plnené, linecké poliate čokoládou, pomarančové hviezdičky, šuhajdy a najmä…

10 hodín pred

Pozitívne, ale aj negatívne myšlienky zásadne ovplyvňujú náš život.

Pozitívne a negatívne myšlienky sú dva spôsoby, ako vnímame svet. Pozitívne myšlienky  nás inšpirujú, motivujú,…

10 hodín pred

Moja starostlivá mama: „Dobre si všetko zapamätaj, aby si vedela, keď budeš mať 92, ako to chodí.“

Uprostred noci ma zobudil šramot. Idem za zvukom. Lúč svetla osvetľuje postavu pred otvorenými dverami…

13 hodín pred

Zástera je magická pomôcka každej mamy

Ale áno, aj chráni gazdinky, aby sa pri varení nezababrali. Ale v každej zástere je…

18 hodín pred