Aktuálne

Na onkologické choroby zomrie u nás oveľa viac ľudí ako na corona vírus, hovorí Jana Pifflová Španková

Predstavte si, že:
-by vám oznámili, že máte pred sebou už len 3 až 6 mesiacov života,  pretože diagnóza, ktorou trpíte, má nenápadné príznaky, takže ste prišli neskoro
-alebo sa dozviete, že až 95 percent pacientov zomiera. Liečba je v  neskorom štádiu neúčinná, na výskum sa vynakladá málo prostriedkov. A  väčšina ľudí o vašej chorobe nevie vôbec nič!
-že je aj ďalšie ochorenie pankreasu a vnútorných orgánov  a  má lepšie prognózy, dokonca liečbu, s ktorou môžete kvalitne žiť aj pracovať!
-aj vy  viete tak málo, alebo nič! Hrozná predstava!
Na rakovinu zomiera 38 ľudí denne, ročne je to okolo 14 000 ľudí. Predstavte si, koľkým ľuďom by sa dalo zachrániť život, keby sa na Slovensku, podobne ako pri COVID-19, rozbehli skríningové testy pre 10 000 až 15 000 ľudí denne, keby sa toľko finančných prostriedkov, koľko je vyčlenených na corona vírus vyčlenilo na odložené onkologické operácie, diagnostiku, keby bola tá najlepšia liečba dostupná pre každého chorého.

Medzi  nádory tráviacej sústavy patria aj tie, ktoré postihujú pankreas. Toto nebezpečné ochorenie patrí medzi najhoršie onkologické diagnózy. Rakovina pankreasu je jediná, pri ktorej úmrtnosť u mužov i žien vo svete ustavične rastie. Situácia na Slovensku je mimoriadne vážna, naša krajina je druhá na svete vo výskyte rakoviny pankreasu. Jedna z piatich žien na Slovensku s onkologickou diagnózou má práve rakovinu pankreasu! Toto ochorenie často postihuje ľudí s dospievajúcimi deťmi, uprostred kariéry. Prichádza nenápadne a často sa diagnostikuje príliš neskoro. Operabilných prípadov je iba necelých 20 percent.

Odhadovaný počet nových prípadov vo svete je asi 458 918 ročne a je to štvrtá najčastejšia príčina úmrtia na onkologické diagnózy vo vyspelých krajinách.

Každý deň je viac ako 1250 ľudom na celom svete diagnostikovaná rakovina pankreasu a približne 1190 ľudí denne tento chorobe podľahne. Slovensko je na popredných priečkach v počte nových prípadov rakoviny pankreasu. Zatiaľ čo úmrtnosť na mnohé druhy onkologických ochorení klesá, v prípade rakoviny pankreasu sa zvyšuje. Slovensko je na piatom mieste v počte úmrtí (u oboch pohlaví vo všetkých vekových skupinách) ročne .

Prežívanie pacientov sa v súčasnosti pohybuje od 3 do 6 percent a toto číslo sa žiaľ nemení posledných 50 rokov. Pacienti so zriedkavými neuroendokrinnými tumormi (NET) pankreasu majú lepšiu prognózu, no  potrebujú viac informácií o svojom raritnom ochorení.

Aké sú rizikové faktory rakoviny pankreasu?

Príčina väčšiny prípadov rakoviny pankreasu nie je známa, ale významné vedecké výskumné štúdie identifikovali nasledujúce rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že sa u niekoho vyvinie rakovina pankreasu.

Dedičné genetické mutácieMedzi genetické poruchy, ktoré sa skúmajú v súvislosti s rakovinou pankreasu, patria: mutácia BRCA, cystická fibróza, familiárna adenomatózna polypóza, familiárny atypický viacnásobný molárny melanóm, Lynchov syndróm, dedičná pankreatitída, mutácia PALB2 a Peutz-Jeghersov syndróm.

Rodinný výskyt rakoviny pankreasuAk má osoba dvoch alebo viacerých príbuzných prvého stupňa (matku, otca, súrodenca alebo dieťa), ktorí mali rakovinu pankreasu, alebo príbuzného prvého stupňa, u ktorého sa vyvinula rakovina pankreasu pred dosiahnutím veku 50 rokov, môže mať zvýšené riziko vzniku rakovina pankreasu.

Rodinný výskyt iných druhov onkologických ochoreníRiziko rakoviny pankreasu sa zvyšuje, ak sa v rodine v minulosti vyskytla familiárna rakovina vaječníkov, prsníkov alebo hrubého čreva, dedičná pankreatitída alebo familiárny melanóm.

DiabetesRakovina pankreasu sa s väčšou pravdepodobnosťou môže vyskytnúť u ľudí, ktorí majú dlhotrvajúci diabetes (viac ako 5 rokov). Novovzniknutý diabetes môže to byť aj príznakom tohto ochorenia.

Chronická a dedičná pankreatitídaChronická pankreatitída naznačuje zvýšené riziko vzniku rakoviny pankreasu. Ešte vyššie je u ľudí s dedičnou pankreatitídou.

FajčenieĽudia, ktorí fajčia cigarety, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pankreasu ako ľudia, ktorí nikdy nefajčili.

ObezitaObézni ľudia majú o 20 percent vyššie riziko vzniku rakoviny pankreasu v porovnaní s ľuďmi s normálnou hmotnosťou.

RasaAfroameričania a aškenázski Židia majú vyšší výskyt rakoviny pankreasu v porovnaní s ľuďmi ázijského, hispánskeho alebo kaukazského pôvodu.

VekPravdepodobnosť vzniku rakoviny pankreasu stúpa s vekom. Väčšina ľudí s diagnostikovanou rakovinou pankreasu má viac ako 60 rokov.

Strava Aj keď je potrebný ďalší výskum, strava s vysokým obsahom červeného a spracovaného mäsa môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pankreasu. Strava s vysokým obsahom ovocia a zeleniny môže znížiť riziko.

Aké sú príznaky rakoviny pankreasu?

Je dôležité mať na pamäti, že príznaky môžu byť spôsobené bežnejšími vecami. Môžu byť tiež vyvolané stavmi, ako je pankreatitída (zápal pankreasu), žlčové kamene, syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo hepatitída (zápal pečene).

Bolesť v hornej časti bruchamôže byť spôsobená nádorom pankreasu, ktorý tlačí na nervy alebo orgány v blízkosti pankreasu alebo ich napáda.

Bolesť v strede chrbta – môže byť spôsobená nádorom pankreasu, ktorý tlačí na nervy alebo orgány v blízkosti pankreasu alebo ich napáda.

Zožltnutie kože a očí (žltačka
) -môžu byť spôsobené nadmerným obsahom bilirubínu (zložky žlče) v krvi. Žltačka môže mať tiež za následok svrbenie pokožky, neobvykle tmavý moč a svetlú alebo ílovitú stolicu.

Nevysvetliteľná strata hmotnostimôže byť skorým príznakom a môže nastať bez akejkoľvek bolesti alebo zjavnej zmeny trávenia.

Hnačky, zápcha alebo oboje
– hnačka pozostávajúca z riedkej, vodnatej, olejovej alebo páchnucej stolice môže byť spôsobená nedostatočným množstvom pankreatických enzýmov v črevách.

Zníženie chuti do jedla alebo zmena chuti jedla.
Môže to zahŕňať zlú chuť do jedla, nevoľnosť a zvracanie. Je bežné, že rakovina pankreasu spôsobuje problémy s jedením a trávením potravy. Medzi príznaky patrí: rýchly pocit sýtosti pri jedle, nadúvanie, časté vetry a grganie.

Novodiagnostikovaný  diabetes u ľudí starších ako 50 rokov a náhla zmena hladiny cukru v krvi u diabetikov, ktorí mali predtým dobre kontrolovaný diabetes.

DepresiaPo diagnóze rakoviny často nasledujú pocity depresie, ale v prípade rakoviny pankreasu môže byť depresia jedným zo symptómov tejto diagnózy (tzv. somatogénna depresia).

Nevoľnosť – Pocity nevoľnosti môžu vznikať z rôznych dôvodov – nádor môže blokovať žlčovod alebo tlačiť na dvanástnik, čo komplikuje trávenie. Následkom môže byť zápal v okolitej oblasti alebo žltačka.

Hlboká žilová trombóza – Dýchavičnosť alebo bolesť môže byť spôsobená krvnými zrazeninami v hlbokých žilách nôh, panvy a ramien ako dôsledok komplikácií rakoviny pankreasu. Pokiaľ sa u pacienta prejavia dva a viac z týchto symptómov, mal by navštíviť svojho lekára. Tieto symptómy môžu byť prejavmi karcinómu pankreasu!

FOTO: @JankaHrdlicka

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE je členom Svetovej koalície pre boj s rakovinou pankreasu.

Chceme spoločné zvýšiť globálne povedomie o rizikových faktoroch a príznakoch rakoviny pankreasu, „Už je najvyšší čas“ upriamiť pozornosť na naliehavú potrebu prevencie a skoršieho odhalenia tejto onkologickej diagnózy.

Jana Pifflová Španková

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Mávali ste perky plnené slivkovým lekvárom a posypané orechmi?

Opäť som si listovala v maminej starej kuchárke Varíme chutno, zdravo a hospodárne z roku…

3 hodiny pred

O čom je sobota a nedeľa? Malé retro zamyslenie

Dnes už druhé mrazivé ráno. Inovatka všade. Zalial som si kávu a vybehol von len…

3 hodiny pred

Z čiernovlásky blondínka. Silvia Obernauer (50) sa rozhodla pre takýto radikálny krok.

Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…

20 hodín pred

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…

24 hodín pred

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

1 deň pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

2 dni pred