Zasadila som ho pred tromi – štyrmi rokmi, že bude dobrý do polievky. Ale koľko už tých polievok navarím?! A bylina ako svet. Tak som ho otrhala, na zimu odrezala, ale on sa nedal, na jar znovu vyrástol a na ďalšiu jeseň znovu likvidácia. A teraz je takýto. Sem – tam odtrhnem kúsok do polievky, ale už ho na jeseň nezlikvidujem. Veď si prečítajte, aký poklad to je.
Liečivá sila
Ligurček lekársky má močopudné, vetropudné a odhlieňovacie účinky, podporuje trávenie tvorbou žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov. Používa sa aj pri stavoch nervovej vyčerpanosti, reumatizme, tvorbe potu, chorobách močových ciest a mechúra, na povzbudenie vylučovania žlče, zlepšuje obeh krvi. Pre silne dráždivé účinky sa však kombinuje do zmesí na čistenie celého organizmu.
A takto si ho môžem pripraviť na zimu namiesto maggi
Ligurček aj so stonkami (použijeme toľko ligurčeka, koľko korenia chceme robiť, čím viac, tým lepšie)
Postup:
Ligurček poriadne umyjeme a pomelieme na mäsovom mlynčeku. Dáme do hrnca, pridáme vodu a varíme 15 minút. Zmes scedíme cez biele plátno, poriadne vyžmýkame. Do tekutej zmesi pridáme soľ, 2 lyžice oleja a majoránku a varíme tak dlho, až výluh zredukujeme na polovicu. Nalejeme do pohárov a obrátime hore dnom.
Vzniknutý koncentrát môžeme pridávať do polievok a podľa chuti aj do do omáčok.
Foto Pixabay
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Leave a Comment