Zdravie

Liečba kŕčových žíl rádiofrekvenčnou abláciou je stále populárnejšia

Kŕčové žily sú v súčasnosti bežným ochorením, ktoré postihuje najmä ľudí so sedavým zamestnaním. Varixy predstavujú estetický problém, no môžu byť aj bolestivé a nepríjemné. Po vyčerpaní možností konzervatívnej liečby prichádza na rad chirurgické riešenie, pričom stúpa záujem o miniinvazívne procedúry, ku ktorým patrí aj rádiofrekvenčná ablácia. 

Operácia kŕčových žíl sa vykonáva vtedy, ak sa nienvazívne metódy liečby ukázali ako neúčinné, alebo ak sú kŕčové žily veľmi rozšírené a spôsobujú závažné ťažkosti ako sú bolesť a opuch, ktoré pri neliečení môžu vyústiť až do vredov predkolenia.  Existuje niekoľko chirurgických metód na odstránenie kŕčových žíl, pričom na Slovensku sú zaužívané stripping a flebektómia, ktoré spočívajú v chirurgickom odstránení nefunkčných rozšírených žíl. Ide o zákroky zväčša v celkovej anestézii, pri ktorých sa vytvárajú drobné kožné rezy nutné k priamemu kontaktu so žilou. Po týchto zákrokoch zostávajú drobné jazvy a nezriedka sú spojené aj s dlhšou dobou rekonvalescencie. Svojím rozsahom zvyšujú aj riziká komplikácií.

„Rádiofrekvenčná ablácia je miniinvazívna metóda. Počas procedúry sa vstrekne anestetikum do oblasti kŕčovej žily, a potom sa do nej zavedie tenký katéter so špeciálne upraveným koncom, ktorý je spojený s radiofrekvenčným generátorom. Tepelná energia, ktorá sa takto vyprodukuje v stene žily, spôsobí jej termické poškodenie. Tým sa zastaví tok krvi cez kŕčovú žilu, žila sa zvraští a telo postupne absorbuje a odstraňuje zničenú žilu,“ vysvetľuje princíp zákroku cievny chirurg MUDr. Andrej Gaži.

Na rozdiel od klasickej operácie je pacientka či pacient pri vedomí, leží na chrbte a komunikuje s operatérom. Oblasť hlavnej žily sa v mieste zavedenia katétra umŕtvi injekciami lokálneho anestetika a až následne sa katéter zavedie do správnej polohy. „V prípade, že je znecitlivenie nedostatočné a pacient počas aplikácie pociťuje mierne pálenie, zákrok sa na chvíľu zastaví a dopichne sa ďalšie anestetikum, aby zákrok prebiehal bezbolestne. Samozrejme, celý výkon sa deje pod ultrasonografickou kontrolou,“ hovorí cievny chirurg.

Metódou rádiofrekvenčnej ablácie sa operuje preferenčne iba jedna končatina, aby bol pacient mobilný v ojedinelých prípadoch zriedkavých komplikácií. Bezprostredne po výkone sa aplikuje bandáž, podá sa liek na riedenie krvi a pacient sa motivuje k tomu, aby prijímal dostatočné množstvo tekutín, a aby veľa chodil po dobu najbližších dvoch dní pre zachovanie dostatočnej cirkulácie krvi v nohe. Štandardný postup je, že operácia druhej končatiny sa operuje po kontrole najskôr s odstupom dvoch týždňov, ideálne po mesiaci, kedy je istota, že hojenie prebieha správne a bez komplikácií.

Pacientky a pacienti s kŕčovými žilami preferujú operáciu pri vedomí a bez skalpela, naviac s kratšou rekonvalescenciou, nižším rizikom komplikácií a bez jaziev. Napriek tomu, že metóda rádiofrekvenčnej ablácie je v zahraničí a už aj na Slovensku štandardnou procedúrou, ešte stále čaká na celoplošnú úhradu zdravotných poisťovní.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa  AGEL SK

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Toto je dobrá otázka: Keby ľudia stratili schopnosť klamať, ktorá oblasť by skolabovala?

To by bola poriadna spoločenská revolúcia! Ak by ľudia zrazu prestali klamať, niektoré oblasti by…

2 hodiny pred

Dcéra si chce užiť, syn je despota, z matky slúžka

„Pred mesiacom som sa vrátila z liečenia na psychiatrii,“ začala svoje rozprávanie Anna zo stredného Slovenska.…

17 hodín pred

Čo bolo kedysi bežné je dnes extra, alebo mimoriadna kvalita

Pred rokom 1989 nebol u nás ani zďaleka taký široký sortiment potravín ako dnes. Frfľali…

19 hodín pred

Adrenalín v práci i vo voľnom čase. Pre inštrumentárku Danu Kolesár je najlepším relaxom jazda na motorke.

Sestra špecialistka Dana Kolesár v pracovnej dobe inštrumentuje na operačnej sále Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice…

19 hodín pred

Viete, kde je najkrajšia kaviareň sveta? Ale aj o nepríjemnej skúsenosti z nej píše Vojtech Keszeli

Včera som si dal kávu v najkrajšej kaviarni sveta!!! Toto nie je moje hodnotenie. Takto…

1 deň pred

Žijeme v storočí vdov

Okolo dvadsaťtisíc Slovákov a Sloveniek každý rok zažije jednu z najstresovejších situácii v živote: ich…

2 dni pred