Smejete sa? Nie je to vtip, i keď v tejto ťažkej dobe je každý dobrý vtip vyvážený zlatom! Kategória ľudí nad 62 či 65 rokov je stále odsúvaná smerom nadol v rebríčku dôležitosti očkovania. Je to rozumné? Pokúsim sa vysvetliť, prečo by bolo potrebné túto kategóriu posunúť smerom nahor.
1. Uvoľnili by sa nemocnice a uľahčilo by sa pohrebníctvam – ľudia v tejto kategórii sú veľmi zraniteľní covidom a vysoké percento z nich zomiera. Zníženie počtu covid pacientov v nemocniciach by mohlo viesť k rýchlejšiemu návratu do normálu, do práce, detí do škôl a k celkovému uvoľneniu reštrikcií.
2. Čiperné staré mamy a babičky môžu pomôcť svojim deťom s opaterou vnúčat – ktoré už dlhé obdobie nechodia do škôl a škôlok a uvoľniť tak časť rodičov starajúcich sa o deti – k návratu do práce. Ušetrilo by sa tak nielen na pandemickom ošetrovnom, ale uľahčilo by sa aj ich zamestnávateľom. A štát by to nestálo nič – naopak – ušetril by – veď títo ľudia tak či tak poberajú penziu, či už sedia doma alebo pomáhajú svojim deťom s výchovou a opaterou ich detí. A väčšinou im nerobí problém ani varenie pre ne!!!
Ľudská, spoločenská, ale aj ekonomická hodnota tohto kroku je vysoká. Neustále posúvanie tejto kategórie dôchodcov v očkovacom poradí vedie k tomu, že už rok sedíme doma, pozeráme reklamu, ktorá nás nabáda k očkovaniu – presviedča tým presvedčených – a naše deti, ale hlavne vnúčatá strácajú časť ich bytia – ale aj výchovy – keď sa nestretávajú so starými rodičmi. No aj napriek reklame nás nikto na očkovanie nepozýva, naopak túto kategóriu ešte čiperných dôchodcov posúvajú neustále do budúcna.
Pandemická komisia by sa mohla zamyslieť nad týmto – podľa mňa veľmi efektívnym – riešením a určite by našla veľa pozitív, ak by sa staré mamy a babičky ešte schopné pomáhať svojim deťom čo najskôr zaočkovali. A pridala by som k tomu i starých otcov a dedkov, ktorí nielen vytvárajú príjemnú atmosféru pre svoje polovičky, ale majú nenahraditeľnú úlohu pri výchove najmladšej generácie….Tak čo Vy na to?
Text a foto Elena Kohútiková
Leave a Comment