Najčítanejšie Pre zábavu 

Koľko máte rokov viete, ale aké staré je vaše telo?

Nebojte sa pozrieť pravde do očí

Tvár je obrazom vašej duše

… to je známa pravda. Nezáleží na tom, koľko máme rokov, ale aké staré sa cítime! Sú medzi nami ženy, ktoré porodia aj po štyridsiatke. Často odolávajú pochybovačným posmeškom priateliek, ktoré ich tehotenstvo v takomto veku hodnotia ako trápne. Môžeme si len domýšľať, či aj ony vyzerajú ešte tak mladistvo, ako naša nastávajúca mamička, z ktorej srší toľko energie, sily, že by jej to mohla závidieť nejedna dvadsiatka. Stačí sa zamyslieť a určite takéto príklady nájdete aj vy vo svojom okolí. „Skrátka, duševná spokojnosť z nás môže urobiť mladice,“ dodáva psychologička  Eva Kleinová. „Samozrejme, že to funguje aj naopak. Záleží na tom, akú energiu do okolia vydávame. Veď si len uvedomme, koľko ľudí vyzerá staršie, ako v skutočnosti sú a to len preto, lebo majú zlú náladu, mračia sa, majú zhrubnutý hlas od fajčenia, či pitia,“ hovorí psychologička. Napriek tomu, že vstaneme dobre naladení, negatívna energia, ktorú niektorí ľudia vyžarujú, nás dokáže nepozorovane stiahnuť k zemi. Rovnako je to aj v opačnom prípade: nemáte v okolí známu, ktorá srší pozitívnou energiou, rozdáva úsmevy a pozitívnu náladu? Oslava jej narodením vás každoročne prekvapí, pretože by ste jej v žiadnom prípade nehádali toľko rokov, koľko sviečok má na torte. A že to v jej prípade vôbec nie je spôsobené štýlom obliekania, farbou či strihom vlasov, alebo líčením, tak o to je to zaujímavejšie.

Zajtra vstanem o rok mladšia

Čo ešte ovplyvňuje to, ako je naozaj staré naše telo? Lekárka Mária Benková odpovedá: Hlavnú úlohu hrá genetika, teda čo nám od rodičov bolo dané do vienka. S niektorými rysmi, ktoré sme zdedili po rodičoch, môžeme byť nespokojní, ale neovplyvníme to. Druhý faktor ale môžeme ovplyvniť. Ide o náš spôsob života.“ Pochopiteľne, ak nám telo funguje jedna báseň, nie sme často chorí, sme psychicky  vyrovnaní, nepriberáme, v tomto prípade asi tak do tridsiatky nie je prehnaná starostlivosť o telo aktuálna. „Až keď sa objavia  prvé problémy, ženy sa začínajú zaujímať o to, čo by mali vo svojom živote zmeniť, čo by mali urobiť preto, aby ich telo bolo fit. Zlomovým momentom môžu byť problémy s otehotnením. Radíme pritom známe skutočnosti: skvalitniť stravu, ak je treba, tak aj schudnúť, či naopak pribrať. Namiesto hotových jedál a polotovarov si začať variť a pri nakupovaní premýšľať o kvalite daného výrobku,“ vymenováva MUDr. Mária Benková. „Či sa nám to páči, či nie, v dnešnej dobe, keď prirodzený pohyb chýba, je veľmi dôležitá pravidelná fyzická aktivita. Pre ženy sú vhodné cviky na posilnenie svalstva a spevnenie postavy, ktoré súčasne dokážu zmierniť alebo aj odstrániť aj ďalšie zdravotné problémy. Okrem iného naučí správne dýchať a držať telo, odstráni blokády chrbtice, uvoľní bedrovú oblasť, čo má vplyv na zmiernenie menštruačných bolestí,“ popisuje lekárka. Samozrejmosťou je prestať fajčiť, nekonzumovať alkohol vo veľkom množstve, zlepšenie spánku. Nemali by sme zabúdať ani na preventívne prehliadky u zubára a gynekológa.

Nastavte si zrkadlo a skúste sa rozhodnúť

Ako určite tušíte, všetko so všetkým súvisí. Ak sa budete cítiť silná a plná energie, vaše telo nebude predčasne starnúť a chátrať. Čo urobíme dnes, vráti sa nám o niekoľko rokov neskôr. „Zrátané a podčiarknuté: Dôležité je byť spokojná sama so sebou,“ tvrdí psychologička Eva Kleinová. A začína to prácou, ktorú robíte, vzťahu, ktorý máte, prostredím, v ktorom žijete a konči to tam, ako sa cítite a teda aj ako vyzeráte. „Ani najdrahšia kozmetika a najlepší kaderník vás nezbaví nespokojnosti, ktorú v sebe nosíte. Vždy začnite najskôr od seba, môžete vyhľadať aj odborníka, alebo sa obráťte na priateľku, ktorá chodí na mediácie, ale predovšetkým robte niečo. Nedopustite, aby vám starosti pridali roky a vrásky na tvári.“ Existujú aj ďalšie možnosti, ktoré vám pomôžu: najskôr si však položte  otázky: Čo mi vadí? Prečo je to tak? Nie je to len tým, že sa na  veci pozerám pod zlým uhlom? Nepotrebujem len dovolenku alebo víkend bez partnera? Odpovede  vás môžu nasmerovať. A ak k harmónii a vnútornej rovnováhe potrebujete novú kabelku, tak na čo čakáte? Urobí vám radosť malé šteniatko? V útulkoch ich  veľa! Skrátka, je len na vás, ako v sebe prebudíte to skvelé dievča plné energie. A potom je naozaj jedno, koľko máte rokov, pretože vy budete výborne vyzerať, budete mladé a cool!

Koľko máte rokov viete, ale ako staré je vaše telo? Vyskúšajte náš mini test

Dokážete sa s napätými nohami ohnúť až k zemi?

1 áno, dlaňami sa dotknem zeme ( + 1 rok)

2 chýba mi asi 15 cm ( + 1 rok)

3  nie, ani náhodou ( + 2 roky)

Ako často pijete alkohol?

1  denne ( + 2 roky)

2  dvakrát až trikrát týždenne (+ 1 rok)

3  príležitostne, občas ( – 1 rok)

Keď máte problémy a potrebujete sa „ vyspovedať“, koľkým kamarátkam zavoláte?

1  so žiadnou, nechávam si všetko pre seba ( + 1 rok)

2  jednej, maximálne dvom ( – 1 rok)

c  dvom, trom (0)

Koľkokrát do týždňa sa cítite naozaj unavená

1 takmer denne (+ 2 roky)

2  raz, dvakrát (0)

3  skôr raz za dva týždne ( – 1 rok)

Robíte niečo preto, aby ste neboli unavená (pitie kávy sa nepočíta). Cvičíte?

1  áno, 2 x týždenne, baví ma to ( – 2 roky)
2  áno, musím, prinútim sa 1 x týždenne (0)

3  príležitostne, skôr málo ( + 2 roky)

Žijete v rušnom meste?

1  áno, ale ruch mám rada (0)

2  áno a vadí mi to ( + 2 roky)

3  žijem v tichom mestečku, či dedine ( – 1 rok)

Ste momentálne spokojná so svojim životom?

1 nie som ( + 2 roky)

2  som ( – 2 roky)

3  mohlo by to byť aj horšie ( – 1 rok)

Užívali ste v poslednom roku antibiotiká?

1  áno, niekoľkokrát ( + 2 roky)

2  raz (0)

3 nie, užívam len výnimočne ( – 1 rok)

Objíma a bozkáva vás  niekto?

1  často a stačí mi to ( – 2 roky)

2  málo a rada ba som bola častejšie ( – 1 rok)

3  zriedka ( + 1 rok)

Výsledky testu

Vyšlo vám viac rokov, ako v skutočnosti máte?

Nezúfajte, na zmeny nie je nikdy neskoro. Ale záleží len na vás, či chcete  niečo robiť inak. Drahý krém na tvár vám určite pomôže, ale nespasí vás. Treba začať viacej chodiť peši, cez víkend chodiť do prírody a namiesto bagi et treba jesť zeleninu. Namiesto sladkých  minerálok pite ovocné čaje.

Váš vek je taký ako vyšiel z testu?

Dúfali ste trošku, že bude lepší?  Ale choďte, veď je to len hra. Určite viete, kde robíte chyby. Skúste sa len jednej z nich vyvarovať. Fajčíte? Obmedzte to. Alebo vám chýba častejšie objatie?  Posťažujte sa partnerovi. Častejšie sa stretávajte s priateľkami, pretože dobré vzťahy sú základom spokojnosti. Starajte sa o seba tak, že používajte kvalitnú kozmetiku, chodievajte na masáž, jedzte zdravé jedlo.

Vyšlo vám menej rokov ako máte?

Dobrých správ nikdy nie je dosť. Gratulujeme! Pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí už svoju cestu za mladosťou našli. Viete hospodáriť so svojou energiou, takže len tak ďalej!

K tulipánom:

Sme rovnako staré, pijeme to isté, potom ako je možné, že som takto dopadla?

Foto Pinterest.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články