Aktuálne

Kolagén – malý zázrak pre pohybový aparát

O kĺboch a kostiach ani nevieme, pokým nezačnú bolieť! Neuvedomujeme si, že pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno predtým, než pocítime prvé príznaky poškodenia. Starnutie spôsobuje v organizme mnoho zmien, medzi ktoré patrí aj úbytok fyzickej výkonnosti a bolesti pohybového aparátu. Aby sa človek dožil staroby v zdraví a netrpel bolestivými degeneratívnymi ochoreniami pohybového ústrojenstva ako je osteoporóza, osteoartrózou či osteopéniou, mal by dodržiavať zdravú životosprávu,  aktívne sa hýbať už od mladého veku a prijímať základnú stavebnú bielkovinu kolagén. Ten tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu, ale je dôležitý aj pre pokožku a nervový systém.

Pohybový aparát a vek

Pohybový aparát je komplexný systém v ľudskom organizme, ktorý zabezpečuje pohyb tela. Tento systém tvorí kostra a kosti, ale aj kĺby, ktoré umožňujú jednotlivým kostiam a končatinám flexibilný pohyb a tiež svalstvo, ktoré kostru obaľuje a poskytuje mu podporu, oporu a silu. S vekom pribúdajú mnohé zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s pohybovým aparátom. Starnú kosti, kĺby, svaly i väzivá. Stráca sa svalová hmota. S ich starnutím klesá ich výkonnosť a oslabuje sa ich funkcia. Všetky tieto zmeny neobchádzajú ani chrbticu. Chrbtica sa mení, stráca svoju výkonnosť. Funkcia sa zhoršuje a častejšie prichádza jej bolesť.

Osteoporóza – jedno z najzávažnejších ochorení žien 

Pokladá sa za tzv. tichú epidémiu alebo aj tichého zlodeja kostí. Osteoporóza je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje znížením obsahu kostnej hmoty a narušením „architektúry” kostí, čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť. Ochorenie je veľmi rozšírené najmä u žien v období menopauzy a po nej. V tomto čase dochádza u žien k veľkým stratám kostnej hmoty (o 1 až 3 % ročne). Osteoporóza postihuje takmer polovicu žien vo veku nad 55 rokov a rovnako aj mužov nad 65 rokov. Ochorenie sa prejavuje bolesťami chrbta, ale i dlhých kostí, „zaguľaťovaním” chrbta alebo zlomeninami. Pri osteoporóze je dôležité prijímanie pestrej stravy – mliečnych výrobkov, zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú vápnik.

Pozor na osteoartrózu!

Osteoartróza postihuje až 15 % obyvateľstva a prvé prejavy sa objavujú už v strednom veku. Výskyt ochorenia sa s vekom progresívne zvyšuje. Postihuje predovšetkým drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby (kolená, bedrové kĺby) a chrbticu. Najmä u starších ľudí je hlavnou príčinou bolesti a obmedzenia pohybového aparátu. Osteoartróza nie je len ochorenie chrupky, ale celého kĺbu. Postihuje kosti, meniskus, ligamentá, kĺbové puzdro a svaly. Do 45. roku postihuje osteoartróza častejšie mužov, nad 54 rokov zase ženy. V populácii nad 65 rokov sa ochorenie röntgenologicky preukáže až u 50% osôb, po 75. roku má toto ochorenie prakticky každý človek. Aby ste sa vyhli problémom s kĺbmi, myslite na prevenciu ešte skôr, ako pocítite prvé bolesti. Udržujte si optimálnu hmotnosť a pravidelne sa hýbte. U obéznych ľudí sa odporúča zníženie hmotnosti pohybom a vyváženou stravou. Vyhýbajte sa úrazom, ale pokiaľ sa už nejaký pritrafí, dbajte na správne doliečenie a rehabilitáciu. Vyhýbajte sa aj jednostrannej záťaži a vyberajte si kvalitnú obuv. Najlepšie s ortopedickými vložkami, ktoré dokážu zmierniť záťaž prenášanú na nosné kĺby. Súčasťou prevencie je aj správna životospráva. Do jedálnička doplňte ryby, a to pre ich vysoký obsah omega 3- nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Vhodné je aj dopĺňanie kolagénu prostredníctvom potravín ako kapusta, červené ovocie a zelenina, fazuľa, mrkva, ľanové semienka, vlašské orechy, olivy a morčacie mäso. Na trhu sú dnes dostupné rôzne výživové doplnky s obsahom kolagénu. Okrem pohybového aparátu sa kolagén stará aj o zachovanie celkového zdravia, pohyblivosť, vzhľad a kvalitu pokožky bez vrások.

Pohyb náš každodenný!

Faktom ostáva, že najdlhšie mobilní sú tí seniori, ktorí celý život aktívne športovali alebo pravidelne vykonávali pohybovú aktivitu. Môže ísť o beh, turistiku, cvičenie v posilňovni, či pilates. Aj dôchodcovia, ktorí pracujú v záhradke sa pravidelne aktívne hýbu. Okrem fyzického zdravia majú radosť zo života. Seniori potrebujú silu, vytrvalosť a kondíciu. Pohybovú aktivitu by mali vykonávať 3-4 krát do týždňa a jej súčasťou by mali byť aj silové cvičenia (aj ako prevencia osteoporózy), cvičenie vytrvalostného charakteru (pre zdravé srdce) a koordinačné cvičenia, aby zvládali bežné činnosti, ktoré potrebujú pri každodennom fungovaní. Telo sa odvďačí zdravím a dobrou kondíciou. Pohyb a správny životný štýl je základným predpokladom pre zdravú chrbticu a kĺby každého seniora.

Prečo je kolagén nevyhnutný pre organizmus?

Kolagén je základná stavebná bielkovina v telách ľudí a živočíchov, ktorá tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu. Táto bielkovina tvorená troma proteínovými vláknami (trojšpirála) sa skladá približne z 20 druhov aminokyselín, je základnou bielkovinou všetkých spojivových tkanív a predstavuje asi 25% všetkej bielkovinovej hmoty v tele človeka. Tvorí 30% celkovej hmoty ľudských bielkovín a až 75% tkaniva pokožky. Jeho najdôležitejšou funkciou je, že je stavebnou látkou šliach, väziva, kostí a pokožky. Málokto napríklad tiež vie, že kolagén je dôležitý aj pre homeostázu, najmä pre činnosť krvných doštičiek pri zrážaní krvi a zastavení krvácania. Ak má človek v tele dostatok kolagénu, pleť a tkanivá sú dokonale mladé a pružné. Pomáha aj pre zlepšenie pokožky, zdravie vlasov, zníženie bolesti kĺbov, zlepšenie zdravia nechtov a dokonca môže znížiť výskyt celulitídy.

Nepriateľ kolagénu

Tvorba kolagénu v našom tele je ovplyvnená viacerými faktormi. Niektoré vie ovplyvniť každý z nás, iné sú prirodzené a nedajú sa obmedziť a zmeniť. Produkcia kolagénu klesá prirodzene so stúpajúcim vekom. Od 25. roku života sa obsah kolagénu v pokožke znižuje každoročne o 1,5%, po 40. roku sa netvorí už vôbec. Priamy negatívny a deštrukčný charakter aj na už existujúci kolagén v organizme má fajčenie a nezáleží na tom, či máte 20 alebo 60 rokov. Fajčenie spôsobuje nielen utlmenie produkcie nového kolagénu, ale priamo vplýva na degeneráciu pokožky a samozrejme aj iných vnútorných orgánov a systémov.

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

2 hodiny pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

13 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

14 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

16 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

1 deň pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred