Aktuálne

Keď musia ísť „pod nôž“ zuby

Zdravé zuby a krásny úsmev – kto by ich nechcel? Práve toto si na druhom človeku všimneme takmer vždy ako prvé.  Mať chrup v stopercentnom stave je však dôležité nielen z estetického, ale najmä zo zdravotného hľadiska. Niekedy k tomu obyčajné plombovanie nestačí a je potrebný stomatologický zákrok.

Dokonalý úsmev dokáže naozaj divy. Roztápa pomyselné ľady, pomáha získať sympatie okolia či zvýšiť fyzickú príťažlivosť svojho majiteľa. Žiaľ, s krásnymi, zdravými zubmi sa nerodíme, musíme si k nim dopomôcť dôkladnou starostlivosťou a udržiavaním. Základom je nielen zdravý životný štýl a strava bohatá na vitamíny, ale najmä pravidelné čistenie a preventívne prehliadky u zubára. V prípade, že starostlivosť o zuby a ďasná zanedbávame, problémy na seba nenechajú dlho čakať. Jedným z tých najbežnejších, a súčasnej i „najmenších“, je práve zubný kaz. Najskôr sa môže ozvať nepríjemnou bolesťou, ktorú ešte ako-tak zvládnu potlačiť analgetiká. Pokiaľ však nevyhľadáme odborníka, môže prerásť až do neznesiteľného stavu, ktorý nám bráni nielen jesť, ale i spať; paralyzuje nás a problémy nám robí aj vykonávanie každodenných činností. Posedeniu v zubárskom kresle sa tak určite nevyhneme. Cenník ošetrení u zubára často siaha až do závratných výšok, čo bude bolieť aj našu peňaženku.

Ku komplikovanejším, no rovnako častým ochoreniam ústnej dutiny patrí paradentóza (známa aj ako parodontitída). Ide o chronické ochorenie ďasien, ktoré sa prejavuje už pomerne v mladom veku. Jeho zákernosť spočíva v tom, že nás môže úplne pripraviť o chrup. K príčinám vzniku paradentózy sa nesprávne radí aj genetika. Ide však o mylné tvrdenie – v skutočnosti ju spôsobuje zanedbaná ústna hygiena. Pokiaľ sa zuby nečistia správne, nahromadený povlak na nich postupne vytvorí zubný kameň – môže sa nachádzať aj pod ďasnom, pričom ho na prvý pohľad nevidno. V ňom sa nachádzajú nebezpečné baktérie, ktoré narúšajú sklovinu a ďasná. Následne na nich vzniká zápal, sú viditeľne začervenané a opuchnuté; pri čistení pobolievajú a krvácajú. V neskoršom štádiu ochorenia zaniká aj spojivo zuba s kosťou i tkanivo samotnej kosti. Pravdepodobnosť, že postihnutý o zub príde, je v tomto prípade už naozaj vysoká a viac-menej neodvratná.

Najhoršia bolesť? Zuby!

Práve bolesť zubov označuje väčšina Slovákov za najnepríjemnejšiu. Pritom vyhnúť sa jej možno celkom jednoducho. Za zlým stavom zubov totiž nie je genetika, ale hlavne nesprávna či nedostatočná starostlivosť. Na čo teda myslieť a určite nezabudnúť?

  1. Pravidelné čistenie (min. ráno a večer) je alfou i omegou. Stavte na kvalitné kefky s mäkkými štetinkami a malými hlavičkami, ktoré sa dostanú aj na menej prístupné miesta.
  2. Pozor na správnu techniku! Pokiaľ si tou svojou nie ste istí, spýtajte sa zubára, dentálnej hygieničky alebo posurfujte na internete.
  3. Používajte medzizubné kefky. Až 8 z 10 zubných kazov sa totiž tvorí v medzizubnom priestore, preto im venujte zvýšenú pozornosť. Pre pohodlnejších z nás sa môže vyplatiť investícia do tzv. zubnej sprchy.
  4. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok absolvujte každého pol roka dentálnu hygienu, kde vám odstránia zubný kameň, ošetria sklovinu a vybielia pigmentové škvrny od kávy či jedla.
  5. Umývanie zubov si správne načasujte. Kým v minulosti sa prízvukovalo umývanie hneď po jedle, dnes to už neplatí. Počkajte s ním aspoň 30 minút, pretože inak si môžete narušiť zubnú sklovinu.

Občas sa trhaniu či operácií nevyhneme…

Napriek neustálej edukácii a prízvukovaniu potreby starostlivosti o zuby a ďasná, sa stomatologickým problémom väčšina z nás nevyhne. Zubný kaz patrí k najčastejším, považuje sa dokonca za jedno z najrozšírenejších infekčných ochorení“! Vedeli ste, že v špecifických prípadoch sa dá vyliečiť? K tomu je však nevyhnutná dôkladná domáca i odborná starostlivosť. Predchádzať bolesti či komplikovanejším zákrokom možno len pravidelnými preventívnymi prehliadkami u zubára. Ten dokáže kaz včas odhaliť a primerane ošetriť. Keď začne bolieť, je to príznak hlbokého poškodenia. Môžu sa tak pridružiť rôzne ďalšie problémy – napríklad zápal. Zub môže po čase odumierať a je potrebné ho chirurgicky odstrániť, vytrhnúť. Náročnejšie prípady si dokonca vyžadujú aj operačné zákroky – niekedy aj v úplnej anestézii. Svoje o tom vedia ľudia s pokročilou paradentózou, ktorá ich už o nejeden zub pripravila. Miesto po zákroku bolí, je opuchnuté, zapálené a rana zvykne aj hnisať. Enzýmový liek Wobenzym môže byť pri podobných problémoch veľmi nápomocný. Obsiahnuté enzýmy totiž obmedzujú vznik opuchov, urýchlia ich vstrebávanie, znižujú bolestivosť a tak i pomáhajú skrátiť dobu hojenia. Tradičný voľne predajný liek Wobenzym pomáha znížiť výskyt pooperačných komplikácii po stomatologických zákrokoch. Ak si rekonvalescencia vyžaduje liečbu antibiotikami, enzýmy napomáhajú ich prieniku do tkanív a tak i k efektívnejšej liečbe. Viac info na www.wobenzym.sk.

Text a foto botticelli.sk, shutterstock

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

12 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

12 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

14 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

23 hodín pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred

Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta?

Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…

2 dni pred