Celý deň by sme mali prežiť s vlastným rytmom. Čo teda znamená, že treba poznať svoje biologické hodiny. Ak ich ovládame, tak je dobre, lebo práve ony nám určujú, kedy treba jesť, spať, pracovať, oddychovať alebo športovať. Každý, kto si svojich dvadsaťštyri hodín rozdelí podľa tohto cyklu žije oveľa zdravšie, čiže aj múdrejšie a je oveľa výkonnejší, aj spokojnejší. Neraz je veľmi jednoduché správne sa o seba postarať. Len treba vedieť, čo náš organizmus potrebuje. Tu sú zozbierané názory odborníkov z renomovaných zahraničných pracovísk, ktorí deň všedný, či sviatočný rozdeľujú takto:
24.00 – 3.00
Obnova buniek
Nervový systém odpočíva a je úplne pokojný. Udalosti z predošlého dňa, ktoré sme zažili, sa strácajú, ukladajú sa do našej pamäti.
3.00 – 7.00
Fáza prebúdzania
Pomaly, ale isto stúpa krvný tlak, rovnako sa zrýchľuje srdcový tep. Prestáva sa tvoriť spánkový hormón melatonín. Každý človek môže mať túto fázu trochu posunutú, a preto nie je úplne zdravý tzv. letný či zimný čas. V mnohých prípadoch ho organizmus zvyčajne pociťuje.
7.00 –9.00
Čas pre výdatné raňajky
V tomto čase si doprajme ľahký telocvik, aspoň niekoľko minút a po ňom výdatné raňajky. Telo prijíma všetky výživné látky bez toho, aby si vytváralo tukové rezervy. A ešte niečo : každý, kto riadne a hojne raňajkuje, je nielen zdravší, ale dokazateľne má aj lepšiu pamäť.
9.00 – 11.00
Obdobie najvyššej kreativity a koncentrácie
Toto je čas najvyššej výkonnosti, ale aj najlepšej koncentrácie. Organizmus je oddýchnutý, stúpa hladina adrenalínu aj telesná teplota. Dôležité úlohy, ktoré chceme splniť a žiadajú si dokonalé sústredenie, aby sme mali robiť práve v tomto čase. Lepšie ich bez väčšej námahy zvládneme. Všetko čo stihneme, mali by sme urobiť práve v týchto hodinách. Potom to totiž ide s výkonnosťou dolu.
12.00 – 13.30
Nezabúdať na obed !
Útlm v pracovnom nasadení bez ohľadu na to, čo robíme. Práve preto je to najlepší čas na obed alebo aspoň krátku prestávku pri káve a občerstvení. Dôležité je obedovať pravidelne práve v tomto čase. Kto si nájde čas na obed, môže neskoršie kvôli nepravidelnému stravovaniu rátať s žalúdočnými vredmi. Hovoria o tom mnohé skúsenosti. V tomto čase treba chodiť napríklad aj k zubnému lekárovi, pretože vtedy je vyšší prah bolestivosti.
14.00 – 19.00
Najviac energie
Tento úsek dňa, či skorého večera je veľmi vhodný na akýkoľvek druh športu. Práve vtedy sme totiž v dokonalej fyzickej forme. Po práci by sme sa mali venovať športu, cvičeniu, vychádzkam, práci v záhrade a podobne. Vybíjame si tým prebytok energie. Na najvyššom stupni sa nachádza aj dlhodobá pamäť.
Od 19.00
Začiatok pokojnej fázy
Začína sa tvoriť spánkový hormón. Telo si vyžaduje odpočinok, pokojnú večeru, kúpeľ, starostlivosť, prípadne malú prechádzku pred osprchovaním. V tomto čase by sme sa už nemali podľa možnosti vzrušovať. Ide o dôležitú prípravu na dobre, zdravo prespatú noc.
22.00
Srdcový tep sa spomaľuje
Svalstvo sa uvoľňuje, začína stúpať hladina malatonínu v krvi. Presne 30 minút potom, čo zaspíme, telo začína spracovávať tuky. Práve v tomto čase rastú vlasy a nechty. Nastáva celkový pokoj nervového systému.
Foto Picabay.com
Narodila sa v roku 1941. Martha Steward je americká podnikateľka, spisovateľka a moderátorka. Začínala organizovaním…
Nie vysnívanú, ale minimálnu, ktorú som si stanovila. Niekedy mám pocit, že to ide príliš…
Lieskové orechy priaznivým spôsobom ovplyvňujú zdravie ľudí už odpradávna – staroveký predpis miešania roztlčených lieskovcov…
Slovo dôchodca má v našich končinách pejoratívne zaťaženie a znamená stratu sily, chudobu a choroby.…
Vyskúšajte surovú pohanku s jogurtom na lačno. Je to veľmi zdravé jedlo, užitočné, lebo vyčistí…
Hosťom Martiny Valachovej v podcaste ODznova bola Doda Lednická, ktorá zabojovala s chorobami a dnes už…
Leave a Comment