Ako vyriešiť svoju kariéru, rodinný rozpočet a starostlivosť o dieťa? Bez materskej?
Svojho syna som si veľmi želala. Veď som mala už tridsať rokov, keď sa narodil. Napriek tomu som nechcel zostať doma štyri roky. Partner so mnou súhlasil. Problém mali moji známi a aj moje priateľky. V ich očiach som bola krkavčia matka.
„Naša spoločnosť má v tom, ako dlho má byť žena doma s dieťaťom jasné – štyri roky a dôležitá je najmä tá číslovka,“ hovorí Linda Sokáčová a dodáva, že individuálne potreby dieťaťa, ako aj kvalita starostlivosti o dieťa, to nikoho nezaujíma. Za dobrú matku je automaticky považovaná tá žena, ktorá je na plný úväzok doma s dieťaťom. Nikto sa pritom nepýta, koľko sa dieťaťu naozaj venuje. Je jedno, či sleduje seriály, alebo sa s dieťaťom naozaj hrá. „Najdôležitejšia však nie je len dĺžka kontaktu s dieťaťom, ale skôr jeho zaujatie a to, čo spoločne prežívajú. A tým môže byť napríklad stavba hradu z piesku,“ vysvetľuje detská psychologička Marcela Kvandová. Pre dieťa je oveľa prínosnejšie, keď s ním strávite dve hodiny denne, ale dobre naladená na jeho potreby, ako celý deň nešťastná, frustrovaná a nervózna.
Zbláznim sa z toho
Ak si starostlivosť o batoľa budeme užívať, alebo naopak nás nekonečný kolotoč kŕmenia a prebaľovania bude vyčerpávať, to spoznáme až vtedy, keď sa staneme matkami. Vyskúšať si nanečisto starostlivosť o novorodenca, alebo si to akosi natrénovať, to sa nedá. Ale fakt, že sme neustáleho plaču nášho bábätka na pokraji nervového zrútenia sa neznamená, že sme ako matky zlyhali. Napriek tomu, že kojenecké obdobie je veľmi dôležité, máme pred sebou ešte veľa rokov, aby sme dieťaťu dokázali, že je to najcennejšie, čo máme. Ak cítite, že by ste nezvládli byť matkou na plný úväzok, mali by ste na niekoľko hodín odísť. Ale po zrelej úvahe. A až potom, ak dieťaťu zabezpečíte plnohodnotnú a možno aj lepšiu starostlivosť, akú ste mu sama schopná poskytnúť. Manžel vám predsa tiež dá každé ráno pusu a odíde zarábať peniaze. To ale neznamená, že svoje dieťa nemiluje.
Prečo on áno a ja nie?
Mojím priateľom sa dokonca kvôli materskej dovolenke takmer rozpadlo manželstvo. Pred Lindiným otehotnením obaja pracovali ako sudcovia na rovnakom súde. Keď sa Linda tesne pred pôrodom lúčila s kolegami, myslela si, že si len odskočí splniť si materské povinnosti, ale že sa v jej živote vlastne nič nezmení. Na život na súde bude prostredníctvom svojho manžela napojená. Ani vo sne ju nenapadlo, že to bude práve ona, ktorá sa začne izolovať. Na to, že manžel môže chodiť do práce začala totiž žiarliť.. „Prečo on áno a ja nie?“ kládla si ukrivdené otázky. „Veď predsa máme rovnaké vzdelanie a ja som ako študentka bola dokonca lepšie.“ Partner jej každý deň rozprával, čo zaujímavé v súdnej sieni riešil, čo je medzi kolegami nové, ale stretol sa len z odmietavým postojom. „Nehovor mi to,“ reagovala Linda podráždene, „to už nie je môj svet.“ Našťastie bol natoľko znalý, že sám svojej žene navrhol, aby sa vrátila do práce. Striedali sa pri dieťati a najali si aj opatrovateľku. Ale nie každý muž je takýto chápavý. „Žena má byť doma s deťmi, ja uživím rodinu,“ povedal spolužiak na maturitnom stretnutí. Nič proti tomu, ak si život takto predstavujú obaja. Nemala by to však byť len mužova pohodlná vízia, že on bude pracovať a že sa bude starať o deti a jeho pohodlie. O to, ako si predstavuje chod svojej rodiny by ste mali prediskutovať ešte skôr, než si ju vytvoríte.
Opatrovateľka býva s nami
Spoliehať sa na to, že vždy zoženiete niektorú priateľku, susedku, alebo babičku, ktorá pri dieťati počká, kým vy si na niekoľko hodín odskočíte do práce, to by bolo tým najhorším riešením.
„Pre dieťa je podstatný pocit bezpečia, ktorý mu poskytne len stabilný vzťah k osobe, ktorá sa o neho stará,“ hovorí detská psychologička Marcela Kvardová a dodáva, že nemusí to nevyhnutne byť matka, pokojne to môže byť otec, babička, alebo opatrovateľka. „osoby by sa ale nemali často striedať, maximálne by mali byť dve, teda s matkou tri,.“ Dodáva psychologička. „Najlepšie je, keď sa striedajú rodičia buď s opatrovateľkou, alebo s babičkou., ku ktorej majú dobrý vzťah rodičia i dieťa.“ Musíte však počítať s tým, že s novou situáciou čiastočne prídete o súkromie. Grafička Jana nastúpila do práce, keď mal jej syn necelý rok. V tom čase prišla o prácu priateľka zdravotná sestra a dohodli sa, že sa bude o dieťa starať. Aby bolo všetko jednoduchšie, na istý čas sa presťahuje do bytu mladých manželov. Po roku sa Jana k synčekovi vrátila. Nevyhovovalo jej, že so synom stráca kontakt. Mala pocit, že do práce sa kedykoľvek môže vrátiť, ale syn bude mať rok len raz. Aj takýto to môže myť vývoj.
Jasle od pol roka
Opatrovateľka na plný úväzok , to je dosť drahá záležitosť. Cifra sa pohybuje okolo 660 Eur mesačne. Ak by vás opatrovateľka stála mesačný plat, asi by ste uvažovali o výhodnosti takéhoto riešenia. Ale ani jasle nie sú najlacnejšie. Navyše ich je oveľa menej. K dispozícií sú hlavne súkromné, ktoré by ste si mali dobre preveriť. Štátne jasle prijímajú deti väčšinou od dvoch rokov, súkromné aj od roka, dokonca aj od pol roka života.“ Do siedmich mesiacov zvládajú deti jasle väčšinou bez problémov. Neskôr však na odlúčenie často reagujú s plačom, čo môže niekedy trvať aj do dvoch rokov. Po druhých narodeninách časť detí pobyt v kolektíve zvláda, po treťom roku potom väčšina. Vždy záleží na povahe dieťaťa a na jeho istote v stabilnom vzťahu k blízkym osobám,“ hovorí Marcela Kvardová. Cenovo sú jasle veľmi rozdielne. Batoľa môžeme voziť do anglických, kde zaplatíme 800 Eur mesačne, ale existujú aj minijasle v rodinnom dome, ktoré sú aj o tretinu lacnejšie. „Pri ich výbere by som sa sústredila na ich polohe, dala by som prednosť vilke v zelenej štvrti pred budovou v centre mesta. Využila by som hodiny na zvykanie si, aby som sa presvedčila, ako sa personál chová. Dôležitý je počet detí na jednu vychovávateľku,“ radí psychologička. Ak sú jasle pre dieťa vhodné, záleží aj na tom, koľko dní v týždni a koľko hodín počas dňa v nich strávi. „Ja som Lukáška vodila do jasličiek, kde prijímali deti už od pol roka. Kúpila som si mesačnú permanentku a keď tam syn strávil sto hodín mesačne, za hodinu som zaplatila 2,50 Eura, pri vyššom počte hodín sa cena znižovala. Páčilo sa mi, že personál si o každom dieťati zistil jeho zvyky a potom sa nimi naozaj riadil. Chodí spať dvakrát denne? My to zabezpečíme. Pije pred spaním mlieko? Prineste, aké má rád. Vychovávateľky prilepili na fľašku štítok s menom dieťaťa a vy ste mali istotu, že ho naozaj dostane. Samozrejmé bolo pravidelné prebaľovanie. Môj syn tam začal chodiť keď mal rok aj trištvrte a veľmi sa mu tam páčilo. Ale nie každé dieťa do troch rokov víta pobyt s inými deťmi. Ale to sa z roka na rok, ako dospieva, môže zmeniť. Vždy je potrebné pristupovať individuálne. Ak nemáte peniaze na opatrovateľku, ani babičku a vaše dieťa nepatrí k tým, ktoré by znášali jasle, mali by ste odložiť nástup do práce. Verte, nič vám neutečie!
Foto: pixabay.com
Blíži sa plesová sezóna. Po Novom roku sa už budeme môcť budeme stretávať, organizovať spoločenské…
Prinášam jeden príklad dlhých spoločenských šiat. Nie je to síce veľká spoločenská róba, ale zas…
Slovensko má po Rakúsku druhé najväčšie zásoby spodnej vody na svete. Japonský bádateľ Masumu Emoto…
Únava, vyčerpanosť a migrénu má mnoho ľudí takmer na dennom poriadku. Dôvod týchto ťažkostí môže…
„Ku nám, do dediny, prichádza raz v týždni pojazdná pekáreň“ - vytešuje sa obyvateľ malej…
Populárna bylinkárka Elena Fedorovna Zajceva (zomrela v roku 2016) poznala vyše tisíc bylín a ich…
Leave a Comment