Chcete si aj počas zimy zabezpečiť zdroj vitamínov? Vytvorte si doma mini záhradky, ktoré vám aj v zime poskytnú vitamíny, minerály, živé enzýmy
Stačí uvoľniť parapety na okne, nájsť doma misky, dózy, kúpiť substrát alebo vatu a semienka rastlín. Použila som Bio vatu, nakoľko keď žeruchu strihám, nedostávajú na nej zbytky hliny.
Vatu treba dobre navlhčiť, najlepšie rozprašovačom a stále ju udržiavať vlhkú, aby žerucha nevyschla. Už o pár dní začnú rásť rastlinky, ktoré môžeme použiť na chlebík, do šalátov, do polievky (ale už nevaríme).
U nás je veľmi obľúbená žerucha, bylinka priam nabitá vitamínmi a minerálmi. Žerucha je veľmi obľúbená rastlina hlavne kvôli tomu, že má vynikajúcu chuť, je zdravá, jej pestovanie zvládne naozaj každý.
Sila ukrytá v žeruche
Obsahuje vitamín C, beta-karotén, vitamíny A, B1, B3, B6, K a E. V tejto skvelej bylinke nájdeme aj množstvo minerálov ako napríklad draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód a enzýmy. Počas zimy nám zabezpečí aj chlorofyl, zelené farbivo rastlín. Chlorofyl podporuje produkciu hemoglobínu: podporuje prenos kyslíka, pôsobí blahodarne na regeneráciu organizmu a spomaľuje proces starnutia. Chlorofyl pomáha zvýšiť kvalitu a množstvo červených krviniek.
Žerucha posilňuje imunitný systém, lieči infekcie a podporuje trávenie, čím povzbudzuje činnosť žlčníku a čriev, preto je vhodné ju pridávať do tučnejších a mastných jedál. Je vhodné ju pravidelne konzumovať, ak trpíte častými zápalmi močového mechúra alebo ľadvín, ale aj ako prevenciu. Jej liečivé účinky je možné využiť aj pri nachladnutí, kašli alebo zápale dýchacích ciest. Žerucha je vhodná aj na detoxikačné kúry, keďže vďaka draslíku pôsobí močopudne, čistí ľadviny, krv a obsahuje množstvo andioxidantov. Ak máte náhodou problémy s krvácaním ďasien začnite ju pravidelne žuť. Výborná je pri problémoch so štítnou žľazou, obsahuje množstvo organického jódu. Pri vonkajšom použití je vhodná na akné, vredy alebo ekzémy.
Okrem žeruchy si môžeme doma pestovať pažítku, petržlenovú, zelerovú vňať, dať naklíčiť semená rastlín…
Text a foto Iveta Vašíčková
Foto Pixabay