Aktuálne

Celiakia postihuje čoraz viac ľudí, pri podozrení na ochorenie sa odporúča podstúpiť testy

Deväť z desiatich celiatikov nie je diagnostikovaných. Dôvodom môžu byť nešpecifické príznaky, ako aj nedostatočné povedomie o tejto chorobe. Pri nesprávnej alebo oneskorenej diagnostike môže viesť celiakia k vážnym zdravotným komplikáciám, upozorňuje Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) pri príležitosti Medzinárodného dňa celiakie.

Celiakia postihuje približne 1,5 percenta populácie. Na Slovensku evidujeme vyše 33-tisíc pacientov. V skutočnosti ich môže byť viac.  Každý rok pacientov pribúda, pričom ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách vrátane detí a ľudí v produktívnom veku. Mnohí však nemusia o svojej diagnóze vedieť.

Celiakia je autoimunitné celoživotné ochorenie s permanentnou neznášanlivosťou lepku. Túto bielkovinu obsahujú obilniny ako pšenica, raž a jačmeň. U ľudí s celiakiou konzumácia lepku spúšťa zápalovú reakciu v tenkom čreve, čo poškodzuje črevnú sliznicu a zhoršuje vstrebávanie živín. „Príznaky môžu byť rôzne. Často nastupujú tráviace ťažkosti ako hnačky, nafukovanie a úbytok hmotnosti. Celiakia sa môže prejaviť aj mimočrevnými problémami, ako sú chudokrvnosť, osteoporóza, ochorenie pečene, kožné zmeny či neplodnosť. U malých detí môže byť príznakom aj oneskorený rast,“ uviedla MUDr. Božena Pekárková, predsedníčka Pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

V prípade podozrenia na celiakiu sa odporúča absolvovať potrebné testy, keďže nie každá neznášanlivosť lepku je celiakia. Celiakiu diagnostikuje gastroenterológ alebo aj imunológ, ak má podozrenie na alergiu na lepok. „Základom je odber krvi, kde sa sleduje prítomnosť špecifických protilátok. Ak sú výsledky pozitívne, pacient je odoslaný na gastroskopiu s biopsiou tenkého čreva. Táto biopsia potvrdí poškodenie črevnej sliznice typické pre celiakiu. Odber pacient necíti. Dôležité je, aby pacient pred vyšetrením neprešiel na bezlepkovú diétu, inak môžu byť výsledky falošne negatívne,“ doplnila Pekárková. V prípade detí je potrebné navštíviť pediatra alebo detského gastroenterológa.

Celiakia vyliečiteľná nie je, ale dá sa veľmi dobre kontrolovať. Jedinou liečbou je vyradenie lepku zo stravy.  „Základom liečby je prísna celoživotná bezlepková diéta. Dodržiavanie diéty je kľúčové, keďže aj malé množstvo lepku môže spôsobiť opätovné poškodenie čreva,“ dodala Pekárková s tým, že pacienti s celiakiou majú nárok na bezlepkové potraviny na predpis, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Pacientom s celiakiou hrozilo, že si za bezlepkové potraviny priplatia, keďže Ministerstvo zdravotníctva SR plánovalo úpravu množstevných limitov. Zástupcovia SGS sa v tejto veci stretli s predstaviteľmi rezortu zdravotníctva. Žiadali o urýchlené zmeny v preskripcii, čo ministerstvo zdravotníctva akceptovalo a od 1. januára tohto roka sú bezgluténové dietetické potraviny zaradené do dvoch podskupín (bezgluténové suroviny a potraviny). „Sme radi, že ministerstvo zdravotníctva akceptovalo naše výhrady k preskripcii dietetických potravín. Určený bol len jeden spoločný, súhrnný limit L17. Od nového roku si môže celiatik v rámci limitu L17 vybrať v lekárni na lekársky predpis toľko surovín a potravín, koľko potrebuje,“ uviedol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. 

Daniela Martinčeková, agentúra Grape PR

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Viete čo vám poviem? Aká som, taká som, pre seba dobrá som!

Milé Superbabky! Volám sa Jana, mám 63 rokov a napriek tomu, že všade čítam články…

16 hodín pred

Že pre 80 – ročnú ženu sa už takéto fotografie nehodia? Pff…kto to povedal?

Dnes má Bláňa 80 rokov. A tie fotky, ktoré vám idú rozbúšiť srdce? Tie sú…

18 hodín pred

„Babi a čo to znamená…?“Dôvera na pokračovanie: Ako sa rozprávať o intímnych veciach bez hanby

Pred 12 rokmi som sa stala šťastnou babičkou vytúženej vnučky Carolinky. Nebolo nad to sledovať…

2 dni pred

Milujem hortenzie, ale najradšej mám ručné práce,“ hovorí Malvína Šebová

Je to presne tá pani, ktorá k fotografiám svojich háčkovaných dečiek na facebooku napísala: "Je…

2 dni pred

Otázky, ktoré môžu spôsobiť rodinný výbuch (najmä ak ich kladie mama slobodnej dcére okolo štyridsiatky)

Byť úspešná, sebestačná a slobodná žena vo veku 40 rokov dnes už nie je rarita…

2 dni pred

Osudom matky je čakať na svoje deti. Nenechajte ju čakať, nikto vás nebude milovať tak, ako vaša mama!

Osudom matky je čakať na svoje deti. Čakáte na ne, keď ste tehotná. Čakáte na…

2 dni pred