Čas na intímny rozhovor- vyskytujú sa vo vašej rodine niektoré choroby?

Desať otázok dcéry pre matku

Viaceré choroby sú dedičné a keď i nich vieme, môžeme im predísť. Mnohé zdravotné ťažkosti – migrénu či bolestivú menštruáciu – mala vaša mama i stará mama. Stačí sa s tým iba zmieriť? Porozprávajte sa s mamou! Spolu možno nájdete spôsob prevencie.

1. Menštruačné bolesti

Ak vás trápia pravidelne niekoľko rokov a nepomáhajú žiadne utišujúce lieky, problém bude zrejme vážnejší. Radšej navštívte lekára. Príčinou môže byť napríklad zhrubnutá stena maternice alebo iné vrodené deformácie. Dočasne môže v tomto prípade pomôcť antikoncepcia. Ak sa problém nerieši, hrozí, že sa začnú tvoriť myómy, alebo sliznica prerastie až do vajíčkovodov.

2. Zhubné nádory

Presvedčte sa, či vašej mame alebo niekomu z blízkych príbuzných neobjavili zhubný nádor. Ak áno, dôležité je, ktorý orgán táto choroba postihla. Aj keď žiadne príznaky nepociťujete, nepodceňujte prevenciu. Pravidelne absolvujte lekárske prehliadky u gynekológa i internistu, nevynechajte mamografické vyšetrenie. Nezabudnite, že kritický vek, keď sa zhubné nádory zvyčajne objavujú, je štyridsiatka.

3. Vrásky

Aj za to, kedy a kde sa zjavia môže genetika. Samozrejme vrásky súvisia aj s typom pokožky a so spôsobom života. Ak však máte rovnakú pleť ako vaša mama, je veľmi pravdepodobné, že v rovnakom období sa objavia aj vrásky. Ak ich chcete zmierniť, prípadne ich tvorbu oddialiť, používajte kvalitné kozmetické prípravky, ktoré pleti dodajú potrebné výživné látky. Poraďte sa s kozmetičkou alebo dermatologičkou.

4. Studené ruky a nohy

Nejde o dedičnú dispozíciu. Príčinou bývajú poruchy v periférnom cievnom systéme, ktorým dostatočne neprúdi krv. Ženy sa s týmto problémom stretávajú častejšie než muži, čo súvisí s tým, že majú citlivejšie receptory. Nejde o vážne ochorenie, ktoré by si vyžadovalo špeciálnu liečbu. Vyhýbajte sa však fajčeniu a častému používaniu liekov proti bolesti. Zužujú cievy a vy ich, naopak, potrebujete rozšíriť.

5. Depresie

Nie sú dedičné, získame ich predovšetkým v prostredí, v ktorom žijeme a vďaka životnému štýlu, ktorý vedieme. Preto sa treba podľa možnosti vyhýbať stresom, viac času venovať pohybu a koníčkom. Jednoducho – myslieť viac na seba a trochu sa aj rozmaznávať. Nezabudnite, že pri depresiách by ani v zdravej, vyváženej strave nemali chýbať tuky.

6. Fľaky a vyrážky

Sú veľmi individuálnou záležitosťou. Ak ich nespôsobili nové kozmetické prípravky alebo jednorázovo nejaké jedlo a ak sú navyše spojené s nádchou, so slzením a svrbením pokožky, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o alergiu. Navštívte lekára a požiadajte ho o alergologické testovanie. Príčinou môže byť aj domáce zvieratko.

7. Nespavosť

Najčastejšie sa s ňou stretávame medzi 35. a 50. rokom života. Na príčine nie je genetika, ale prepracovanosť, prílišné psychické zaťaženie organizmu, ale aj nadmerná fyzická únava. Čo pomáha? Predovšetkým pravidelnosť. Choďte spať a vstávajte podľa možnosti v rovnakom čase. Nespite počas dňa. Pred spaním nepite kávu, ale ani zelený či čierny čaj. Nelíhajte si hladná, no ani príliš najedená. Rozhodne nezaspávajte pri pustenom televízore ani pri hudbe. V posteli si nečítajte a už vôbec nepracujte. Ak sa vám podarí nájsť si pred spaním ustálené rituály, nespavosť určite zaženiete.

8. Migréna

Trpia ňou viac ženy a tiež patrí k dedičným chorobám. Objavuje sa, keď sa zúžené cievy náhle rozšíria. Vtedy sa organizmus potrebuje uvoľniť, neodporúča sa podávať žiadne povzbudzujúce látky. Čokoláda, pár dúškov červeného vína či oriešky, ale vlastne všetky potraviny, ktoré obsahujú aminokyseliny, môžu migrénu spustiť.

9. Skorá menopauza

Ak vám hrozí už okolo štyridsiatky, určite to súvisí s genetickou dispozíciou. Keď si plánujete neskoršie tehotenstvo, mali by ste vedieť, kedy sa menopauza prejavila u vašej matky. Posunúť ju do istej miery môže aj hormonálna liečba. O jej nasadení sa však poraďte s gynekológom.

10. Nižšia postava

Je to prirodzený jav, pretože po menopauze náš organizmus pociťuje dificit estrogénu (ženského hormónu). Od neho závisí dostatočná mineralizácia kostí. Ak je ho málo, kosti začínajú rednúť a postava sa opticky scvrkáva. Ako prevencia sa odporúča kalcium v prírodnej i tabletkovej forme, cvičenie, ale aj liečba, ktorú musí odporučiť lekár

Nepoceňujte prevenciu

– Raz za tri mesiace si urobte samovyšetrovanie prsníkov. Aj pri menšom podozrení na akúkoľvek zmenu navštívte lekára.

– Po tridsiatke absolvujte každé dva roky sonografické vyšetrenie.

– Raz za rok choďte na gynekologickú a internú prehliadku.

– Po štyridsiatke je potrebné mamografické vyšetrenie aspoň v dvojročných intervaloch.

– Pravidelne ( minimálne raz za dva roky) absolvujte kolonoskopiu. Slovensko je vo výskyte rakoviny hrubého čreva na poprednom mieste v Európe.

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia
Značky: imunita

Nedávne články

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

1 hodinu pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

13 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

13 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

15 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

1 deň pred

Prosím si 10 dkg vlašského a na to 5 dkg feferónového. Ako sa robí ten feferónový šalát?

Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…

2 dni pred