Na ortopedickom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica sa každoročne vykoná 250 operácií totálnych endoprotéz (TEP), teda umelých náhrad veľkých končatinových kĺbov. Najčastejšie je to bedrový, kolenný a ramenný kĺb a zriedkavo aj členkový. Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo má za následok zrušenie plánovanej operácie. A to predstavuje problém ako pre pacientov, tak aj pre lekárov.
Najčastejšie chyby vznikajú pri takzvaných kultivačných vyšetreniach a vyšetreniach vylúčenia fokusových infekcií. Stáva sa tak, že pacient, ktorý čaká na operáciu niekedy aj trištvrte roka, príde o termín operácie kvôli nesprávnemu vyšetreniu moču. „Napríklad pacient prinesie iba biochemické a sedimentové vyšetrenie moču namiesto kultivačného. Problémom je aj to, keď pacient nejaké vyšetrenie vynechá alebo ho má spravené neskoro,“ približuje problematiku MUDr. Daniel Vidovič, MPH, primár ortopedického oddelenia skalickej nemocnice.
Pri operáciách TEP je súčasťou prípravy pred operáciou aj zubné vyšetrenie, kedy sa hľadajú skryté infekty v ústnej dutine, pod zubami a pod. Toto vyšetrenie nie je potrebné, ak má pacient kompletnú umelú náhradu. Ďalej je potrebné absolvovať krčné vyšetrenie, kde sa okrem hľadania fokusov nosa a úst robia aj výtery z hrdla a následne sa vyšetrujú na prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. V prípade žien je nutné taktiež kultivačné vyšetrenie sekrétu z pošvy. Ako problémové sa tiež javí aj časové rozmedzie, kedy pacient začne vyšetrenia riešiť. „Každému pacientovi zdôrazňujeme, aby fokusové a kultivačné vyšetrenia začal realizovať 4 až 6 týždňov pred plánovanou operáciou, pretože v prípade nejakého nálezu sa musí infekcia preliečiť a následne vyšetrenie absolvovať znovu. Platí, že infekcia je najväčší nepriateľ protéz,“ ozrejmuje Daniel Vidovič. Ďalej sú to základné vyšetrenia krvi, röntgen pľúc a pod.
Následne, približne jeden až dva týždne pre úkonom pacient absolvuje interné predoperačné vyšetrenie príp. vyšetrenie u obvodného lekára so zhodnotením anestéziologického rizika. Ako posledné pacient postúpi predanestetické vyšetrenie, a to niekoľko dní pred operáciou. „Poznáme dva základné spôsoby, ktoré sa používajú pri operácii náhrady veľkých končatinových kĺbov. Je to regionálna anestéza tzv. lumbálka alebo celková anestéza. O tom, aká metóda bude použitá rozhoduje vždy anestéziológ. Oba spôsoby sú detailne vysvetlené aj v dotazníkoch, ktoré pacientovi dávame pri vydávaní dokumentácie k operácii v písomnej podobe a môže si ich podrobne preštudovať,“ hovorí Daniel Vidovič a dodáva, že: „Vždy apelujeme na to, aby bol pacient pred operáciou maximálne v poriadku, keďže dodržanie tohto celého postupu je kľúčom k tomu, aby pacient mohol byť podrobený operácii, aby operácia bola úspešná a aby bolo minimalizované riziko, ktoré je s ňou spojené,“ uzavrel skúsený odborník.
Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková
Hovorkyňa AGEL SK
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…
Leave a Comment