Prírodné liečiteľstvo je staré ako ľudstvo samotné. Hľadanie pomoci v sile rastlín pochádza z ďalekej minulosti, o čom existuje mnoho rôznych dôkazov a písomných zdrojov. Vedomie o používaní liečivých rastlín sa tradovalo dlhé roky. Kôra zo stromov, semená, ovocné šťavy či priamo kvety a listy rastlín. V modernej medicíne má vysoké zastúpenie výživových doplnok či mnoho krát liekov práve rastlinný základ. Kde to všetko začalo? Dokážu rastliny preventívne ochrániť imunitu a organizmus človeka?
Od začiatku vekov bol ľudský život ťažký a na dennej báze skúšaní osudom. Aby ľudia prežili, potrebovali na udržanie zdravia liečivé prostriedky a na energiu potraviny. Hlavný zdroj ich liečiv tvorila príroda. Sila prírody nepoznala hranice a v jej lone dokázali nájsť naozaj čokoľvek. Tradičná medicína sa stala súčasťou každej civilizácie, ktorá aktívne využívala silu rastlín. Predtým, ako sa rastlina využila ako medikament, bola odskúšaná či je vhodná ako potravina, či liečivo.
Minulosť rozhodla
V dávnych dobách v starovekom meste Cyrene v dnešnej Líbii, existovala bylina s názvom silphium, rastlina, ktorá mala silné korene, zavalité listy a strapce drobných žltých kvetov, ktorých obsah bol nasiaknutý šťavou, ktorá bola nielen lahodná, ale aj užitočná. Stonky sa konzumovali ako zelenina a korene sa jedli čerstvé namočené v octe. Rastlina slúžila aj ako konzervačná látka a keď sa s ňou kŕmili ovce, mäso bolo jemné a delikátne. Mnohé podobné rastliny v minulosti boli cenené zlatom pre ich využitie a blahodarné účinky.
Znalosti o rastlinách sa rýchlo šírili a každý chcel vedieť a pocítiť ich účinky. Rôzne národy vymýšľali vlastné jedinečné liečivá, ktoré neskôr boli dokonca symbolom ich kultúr. Postupom času sa ľudia odvážili a začali hľadať nové bylinky a ich kombinácie. Obchodníci a ich chuť objavovať dovolila, aby bylinky a rastliny z rôznych kútov sveta sa dostali na opačné konce a naopak. Trhy s medicínou prechádzali z Ázie až do Európy pomocou trás, ktoré lemovali Hodvábnu cestu, trasu medzi Červeným a Stredozemným morom.
Západný obchod začal ožívať oveľa neskôr. Otvorenie Indie svetu nepochybne prinieslo množstvo nových a dovtedy nepoznaných byliniek, liečiv a korenia. Vďaka otvoreniu trhu a vzniku Hodvábnej cesty sa do celého sveta dostala múdrosť rastlinnej medicíny. Zlom nastal, keď koncom 18.storočia boli bylinky uznávané aj v medicíne. Vďaka uvedeniu prírodnej medicíny vznikli nové syntetizované lieky z rastlinných extraktov.
Prírodná medicína v modernom lekárstve
Napriek medicínskemu a technologickému pokroku modernej doby, globálny dopyt po bylinných prípravkoch neustále rastie. Národy po celom svete sa spoliehajú na tradičnú medicínu, aby uspokojili potreby zdravotnej starostlivosti. Tradičnú medicínu z odborného hľadiska chápeme ako medicínske aspekty tradičných znalostí, ktoré sa vyvíjali po generácie v rámci ľudových presvedčení rôznych spoločností pred érou modernej medicíny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje tradičný liek vo forme vedomostí, zručností a praktík založených na teóriách, ktorý sa používa v udržiavaní zdravia či prevencií chorôb. Iróniou však ostáva, že napriek technologickému pokroku v medicíne, ľudia čoraz viac hľadajú útočisko práve v prírode a jej bylinkách.
Bylinky v medicíne
Napriek rozmanitej ponuke byliniek, moderná medicína má svojich favoritov, ktorí zastupujú širokú škálu účinkov. Predháňajú sa pri ich využití v čo najväčšom percentuálnom pomere. Ich čiastky môžeme nájsť v rôznych doplnkoch, ktoré majú za úlohu preventívne chrániť ako imunitu tak aj celý organizmus.
Medzi tie najpoužívanejšie patria:
Jeho škála v zastúpení medicíny je nekonečná. Hlavné indikácie použitia
nechtíka sú pri popáleninách, modrinách a zápalových ochoreniach rôzneho pôvodu. Jeho antiflogistická vlastnosť má ochranný efekt na vývoj kontaktnej dermatitídy. Ako tradičný rastlinný liek sa používajú celé alebo rezané usušené kvety, najčastejšie vo formách ako tinktúra, masť, krém či gél. Patrí medzi najmenej náročné rastliny na pestovanie. Kvitne dlho a jeho sýto oranžové kvety nie sú len krásne, ale aj jedlé a plné antioxidantov. Využívajú sa na spestrenie šalátov či koláčov.
Inak nazývaní aj harmanček sa pre svoju lahodnú chuť a blahodarné účinky na organizmus využíva od nepamäti. Liečivá bylinka pomôže ak človeka trápia poruchy spánku, zažívacie ťažkosti či bolesti hlavy. Bylinka má drobné biele kvietky so žltou škvrnou vo vnútri. Jej príjemná aróma rozvoniava na obilných poliach, lúkach či okrajoch ciest. Kvet byliny sa suší a úchvatne pôsobí pri žalúdočných stresoch, nervozite či podráždenosti. Odvar z harmančeku podporuje potenie pri nádche či chrípke a dá sa využiť aj ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Používa sa v kuchyni, v rôznych receptoch, v kozmetike alebo v medicíne.
Jej prenikavá vôňa vám oživí zmysly na každej letnej prechádzke všade, kde je dostatok slnka. Kvitnúť začína už v máji, ale nájdete ju ešte aj v septembri. V dávnej minulosti ju so sebou nosili rytieri a bojovníci – vraj im dodávala odvahu a statočnosť. Aj keď si ju aktuálne vonku už nenazbierate, určite by mala mať miesto v každej domácnosti. Okrem skvelej chuti je známa aj svojimi liečivými účinkami. Obsahuje totiž silicu s antiseptickými účinkami. Vďaka tomu pomáha pri nachladnutí, zápale priedušiek a dráždivom kašli; pomáha tiež posilňovať imunitný systém a hodí sa aj pri zápaloch močových ciest. Materina dúška uvoľňuje hladké svalstvo čím zmierňuje kŕče, pomáha pri nespavosti, dokonca zmierňuje stres, nervové vypätie a podráždenosť.
Tiež známe ako ginkgo je bylinný liek získavaný zo stromu ginka dvojlaločného. Ginko je odolný, húževnatý, poverami opradený strom. Po druhej svetovej vojne prežil atómový útok na Hirošimu a v druhohorách pravdepodobne živil dinosaurov. Domovom ginka je Čína a do Európy sa dostal v 18. storočí. Jeho časti obsahujú množstvo silných antioxidantov. Semená a listy sa tradične používajú na výrobu čajov a tinktúr. Avšak jeho účinky na ľudský organizmus sú pozoruhodné. Pomáha pri srdcových chorobách, demencii, duševných ťažkostiach, ale aj pri sexuálnej disfunkcii. Jedným z liečebných účinkov ginka na človeka je schopnosť učiť sa a zlepšiť si pamäť. Dnes patrí medzi najviac používané prírodné lieky po celom svete.
Nájsť skorocel počas sezóny by nemal byť žiadny problém. Vtedy totiž rastie takmer v každej záhrade. Zbierajú sa z neho listy, ktoré môžete použiť do šalátov. Počas zimy sa zo sušeného skorocelu varí čaj. Obsahuje kremík, ktorý je skvelým pomocníkom pri problémoch s dýchacími cestami. Uľahčuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Oceníte ho však aj pri pálení záhy a ťažkostiach s trávením.
Spoľahnite sa na bylinky a nenahraditeľne účinky. Bylinný elixír Prieduškový od značky Maxivita je tým pravým pomocníkom, ktorého počas nasledujúceho obdobia potrebujete. Obsiahnuté prírodné extrakty pomáhajú zmierňovať priebeh nachladnutia, priaznivo pôsobia na dýchacie cesty a napomáhajú pri rekonvalescencii. Chránia sliznicu, znižujú jej podráždenie a uľahčujú vykašliavanie. Sirup je vhodné užívať pri zápaloch horných ciest dýchacích, virózach, kašli a nachladnutí. Bylinky sú navyše obohatené o vitamín C, ktorý priaznivo ovplyvňuje imunitný systém a tým i celkovú obranyschopnosť organizmu.
Text a foto Botticelli
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…
Leave a Comment