Bez potenia to nejde

Vôňa alebo zápach?

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, akú dôležitú úlohu a  význam v živote človeka hrajú vône a zápachy. Každý človek má svoju vlastnú „čuchovú mapu“. Citlivosť na vône a ich vnímanie je veľmi individuálne. Zatiaľ čo niekomu jeden človek „vonia“, druhému je jeho pach nepríjemný. Ale väčšine z nás prekáža nepríjemný pach potu.

Čo je potenie?

Môžeme ho definovať ako prirodzený proces, ktorý je veľmi dôležitý pre ľudské telo. Prebieha počas celého nášho života, už od narodenia. Jeho hlavnou úlohou je termoregulácia, ktorá pomáha ochladzovať náš organizmus a má svoju úlohu aj pri vylučovaní škodlivých a toxických látok. Potením sa naše telo zbavuje tepla, ktoré v ňom neustále vzniká (dokonca aj keď sme v pokoji alebo spíme), či už pri práci svalov alebo metabolických procesoch.

Ako to funguje?

Človek sa potí potnými žľazami, ktoré sa nachádzajú v zamši (dermis). Aktivitu potných žliaz riadi a kontroluje autonómny nervový systém. Priemerne má človek 3 – 4 milióny potných žliaz. Nachádzajú sa na celom tele s výnimkou perí, prsných bradaviek a vonkajších pohlavných orgánov. Z anatomického hľadiska žľazy delíme na malé (ekrinné) a veľké (apokrinné). Líšia sa svojou veľkosťou, počtom, rozmiestnením na tele, zložením potu, ktorý produkujú, ako aj reakciou na rozdielne podnety.

Malé potné žľazy fungujú u človeka už od narodenia. Nachádzajú sa na celom tele, v najväčšej koncentrácii na pažiach, chodidlách, hrudníku a čele. Ich celkový počet sa odhaduje na 2 – 2,5 milióna. Reagujú predovšetkým na vonkajšie podnety (teplo, fyzická námaha) a plnia termoregulačnú funkciu. Pot, ktorý produkujú, zvlhčuje povrch kože a odparovaním ho ochladzuje.

Veľké potné žľazy sa nachádzajú predovšetkým v podpazuší, v oblasti genitálií a okolo prsných bradaviek. Často ústia do folikuly chĺpkov. Stávajú sa funkčnými okolo ôsmeho roku života. Pot, ktorý sa vytvára v týchto žľazách, obsahuje bielkoviny a mastné kyseliny, takže je hustejší a má žltkastú farbu, čo je dôvodom svetlých škvŕn na odeve.

Reagujú aj na psychické podnety. Významne sa aktivizujú pri sexuálnom vzrušení a podieľajú sa na vzniku špecifickej vône každého človeka. To je tiež dôvodom, prečo pri výbere partnera hrá takú dôležitú úlohu jeho pach.

Samotný pot je v podstate bez „vône a zápachu“, nepríjemný pach vzniká až vtedy, keď baktérie na pokožke a chĺpkoch začnú rozkladať bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré obsahuje pot z veľkých (apokrinných) žliaz. Okrem toho teplo v podpazuší vytvára vhodné podmienky na množenie baktérií, preto je veľmi dôležité starať sa práve o túto časť tela.

Množstvo potu závisí od viacerých faktorov – vonkajšej teploty a klimatického pásma, zvýšenej produkcie tepla v organizme, fyzickej námahy, psychického vzrušenia. Maximálne množstvo potu, ktoré človek vyprodukuje za hodinu je 1 liter. Ale v extrémnych podmienkach alebo pri mimoriadnej svalovej námahe to môže byť celkovo 10 až 12 litrov. Pri zvýšenom potení treba bezpodmienečne dodržiavať pitný režim a dbať na dostatočný príjem tekutín s obsahom minerálov.

Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje potenie je relatívna vlhkosť vzduchu. Ak je vysoká, vzduch je takmer saturovaný a nedokáže prijímať ďalšiu vodu z organizmu. Preto sa pot neodparuje a neochladzuje organizmus tak efektívne ako pri suchom vzduchu.

Ďalší dôvod na potenie

Potenie je často aj odpoveďou na náš emocionálny stav. Ak sa pripravujeme sa na niečo dôležité, na čom nám záleží, prichádzajú obavy zo zlyhania. Keď sme nervózni, máme obavy alebo strach, zvyšuje sa nervová aktivita, ktorá má vplyv na potné žľazy, predovšetkým na tie, ktoré sa nachádzajú na dlaniach a v podpazuší. Vtedy sa cítime nepríjemne, napäto, studený pot nám steká po tele.

Emocionálne potenie a potenie z tepla a fyzickej námahy sa líšia časom, ktorý telo potrebuje na to, aby sa naozaj dosť spotilo. V prípade potenia z tepla to často chvíľu trvá než sa začneme potiť, zatiaľ čo v prípade emocionálneho potenia máme podpazušie a dlane úplne mokré počas niekoľkých sekúnd. Navyše, pot vznikajúci pri emocionálnom potení, spravidla obsahuje viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a preto viac zapácha.

Potenie ako signál

Potenie môže byť aj signálom, že s naším telom nie je čosi v poriadku. Nadmerné potenie, ktoré nie je dôsledkom zvýšenej fyzickej námahy alebo silného emocionálneho stresu, sa nazýva hyperhidróza alebo diaforéza. Prejavuje sa najmä na dlaniach a v podpazuší a dokáže veľmi znepríjemniť sociálne vzťahy postihnutých osôb. Vznik nadmerného potenia môže súvisieť s hormonálnou nerovnováhou (napr. počas klimaktéria u žien), nadmernou činnosťou štítnej žľazy, príp. nadmernou aktivitouympatetického nervového systému. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby.

Používanie dezodorantov a antiperspirantov je dnes jedným zo základných  hygienických a spoločenských pravidiel. Malo by sa teda pre každého z nás stať bežnou dennou rutinou rovnako ako čistenie zubov. Len tak sa budeme cítiť v pohode a sebavedome.

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Z čiernovlásky blondínka. Silvia Obernauer (50) sa rozhodla pre takýto radikálny krok.

Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…

58 minút pred

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…

5 hodín pred

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

7 hodín pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

19 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

19 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

22 hodín pred