Ako správne čítať informácie na vajciach
K Veľkej noci na Slovensku patria okrem korbáčika a sladkostí neodmysliteľne aj vajíčka. V rastúcej miere sa Slováci zaujímajú, odkiaľ vajíčka pochádzajú, a na etikete hľadajú slovenskú vlajku. Vedeli ste však, že spôsob chovu a pôvod krajiny, odkiaľ vajíčko pochádza, je ukryté aj v kódoch na škrupine?
Označenie vajec
Mnoho ľudí sa počas nákupu riadi ich cenou, prípadne opisom na obale. Každé vajce v Európskej únii musí byť čitateľne označené, aby zákazníkovi bolo zrozumiteľné, aké vajce kupuje:
- Prvá číslica označuje spôsob chovu nosnice. Vajce označené 0 pochádza z ekologického hospodárstva, 1 označuje, že vajce je od nosnice z voľného výbehu, označenie 2 patrí vajciam od nosníc chovaných v halách a 3 znamená, že nosnica žije v klietke.
- Nasledujú dve písmená, ktoré udávajú krajinu pôvodu. Slovenské vajcia sú označené skratkou SK.
- Poslednou sériou číslic je registračné číslo hospodárstva. Okrem povinného označenia sa vajcia delia podľa hmotnosti na malé s hmotnosťou do 53 gramov (veľkosť S) až po veľmi veľké s hmotnosťou nad 73 gramov (XL).
„Uvedomujeme si, že požiadavky zákazníkov sa neustále menia a čoraz viac ich zaujíma, nielen odkiaľ výrobky pochádzajú, ale aj ako sa vyrábajú. Už v minulosti sme oznámili našu ambíciu do konca roka 2025 úplne eliminovať sortiment vajec z klietkových chovov. Toto rozhodnutie je v súlade s naším dlhodobým cieľom udržateľného rozvoja na získavanie zdrojov a zlepšovanie životných podmienok zvierat,“ dodáva Lucia Poláčeková PR manažérka Tesco.