Pevné kosti sú veľmi dôležité. Veľa ľudí si to začne uvedomovať až vtedy, keď začne mať problémy spojené s osteoporózou, zlomeninami, či inými zraneniami. Stav našich kostí výrazne ovplyvňuje výživa, to znamená primeraný príjem vápnika, vitamínu D, bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a samozrejme pravidelné cvičenie. To je veľmi dôležité aj u starších ľudí.
Konzumujte dostatok vápnika.Najviac vápnika obsahujú mliečne výrobky. Ďalšími zdrojmi sú ryby, morské riasy, zelená zelenina, sušené ovocie, orechy a tofu. V súčasnosti je už veľa potravín, ktoré aktívne obohacujú vápnikom. Sú to rôzne šťavy, mlieko, jogurty a dokonca aj obilniny. Denný príjem vápnika pre dospelého človeka je 800 – 1000 mg. Toto množstvo vybavíte tromi pohármi mlieka. Príjem vápnika z potravín je pre organizmus oveľa významnejší, ako v podobe potravinových doplnkov. Ľudia, ktorí majú nízku hustotu kostí, alebo dokonca im diagnostikovali osteoporózu, by mali denne prijať 1200 mg vápnika.
Optimálna dávka vitamínu D je predmetom mnohých diskusii. Odborníci odporúčajú zvýšený príjem vitamínu D. Je to látka rozpustná v tukoch, ktorá sa nachádza len v obmedzenom množstve produktov, napríklad v treščej pečeni, vo vaječných žĺtkoch, v rybách zo severných studených morí (najmä losos a sleď). Považuje sa za vitamín, ktorý sa v ľudskom tele syntetizuje vplyvom ultrafialového žiarenia na pokožku. Odporúčaná dávka je 200 – 600 IU. najlepším spôsobom, ako poskytnúť telu vitamín D, je vystaviť sa slnečnému žiareniu každý deň 10- 15 minút, pretože to prirodzene reguluje množstvo vitamínu D získané prostredníctvom stravy a výživových doplnkov.
Veľa odborných štúdií týkajúcich sa prevencie osteoporózy naznačuje vzťah medzi príjmom ovocia a zeleniny a hustotou kostí. Mnohí odborníci uvádzajú aj pozitívny vplyv draslíka z ovocia a zeleniny na hustotu kostí. Keďže ovocie a zelenia obsahujú veľa dôležitých živín a chemických zložiek, ktoré môžu zabrániť výskytu a vývoju mnohých degeneratívnych ochorení, odporúča sa konzumovať 5 alebo viac porcii týchto prírodných darov denne.
Opačný účinok, teda vylučovanie vápnika z tela má sodík, ktorý sa nachádza hlavne v solených a spracovaných potravinách. Predpokladá sa, že nadmerné solenie, ale aj pitie alkoholu, či kávy, vitamín A a fosfáty spôsobujú vylučovanie vápnika z tela.
Bonusový tip: Buďte aktívni! Pamätajte si, že rozvoj osteoporózy je u fyzicky neaktívnych žien oveľa vyšší ako u žien, ktoré majú pravidelný pohyb. Starší ľudia by však mali byť opatrní a urobiť všetko preto, aby sa vyhli pádom, ktoré môžu spôsobiť zlomeniny kostí.
Foto Despositphotos.com
Každý prežíva svoje emócie inak. Niekto vie všetko negatívne vytesniť, iný sa bude donekonečna nimi…
Hotové za 20 minút. Potrebujeme: 200 g čerstvých jahôd 100 g čučoriedok 100 g černíc…
Karol Hrčka je vychýrený kuchár. Pracoval v známych zahraničných reštauráciách a tak jeho recept na…
Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…
Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…
Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…
Leave a Comment