Údajne sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť? Práve tu neustále prebiehajú dôležité boje nášho imunitného systému proti nebezpečným votrelcom. A že ich je dosť! Sliznica čreva tvorí podstatnú časť slizničnej imunity; na jej vitalite neraz závisí, kto bude víťaz.
Dokonalý mechanizmus v ktorom má všetko svoje presné miesto a funkciu – ako inak výstižnejšie definovať ľudské telo? Napriek tomu dokáže stále prekvapiť vedeckú obec i širokú verejnosť. Najmä teraz by sme sa mali obzvlášť zaujímať o to, ako sa správne starať o svoje zdravie. Čo to však presne znamená „byť zdravý“? Definícií je viacero, pričom každý z nás má bezpochyby aj svoju vlastnú predstavu. Aktuálne však mnohí z nás riešia ako sa starať o svoju obranyschopnosť tak, aby dokázala efektívne odrážať útoky všetkých „nepriateľov“. K nim nepatria len vírusy a baktérie, ale tiež kvasinky, plesne a ďalšie parazity, ktoré sú pre zdravie hrozbou. Kľúčovým poznatkom je preto vedieť, kde sa toto pomyselné bojisko v tele nachádza, rovnako tak aj metódy a prostriedky na jeho posilnenie.
Koža a sliznice sú viac ako mechanická bariéra
Množstvo mikroorganizmov sa nachádza nielen vo vnútri, ale aj na povrchu nášho tela. Koža a sliznice sú nimi doslova posiate. Úlohou imunitného systému je odlíšiť tie prospešné od škodlivých; následne ich zachovať alebo zlikvidovať. Dlhé roky sa predpokladalo, že koža a sliznice sú len akousi mechanickou bariérou medzi organizmom a mikroorganizmami. Aby však vedeli primerane kontrolovať osídlenie a prienik tých škodlivých do tela, disponujú aj vlastným chemickým obranným mechanizmom – tzv. slizničným imunitným systémom, prípadne slizničnou imunitou. Okrem črevnej ju tiež tvoria napríklad sliznice dýchacieho traktu a nosa. Podobne ako všetky mechanizmy v našom tele, aj slizničná imunita funguje na viacerých úrovniach. Ak by sa totiž stalo, že jedna z nich zlyhá, ďalšia túto chybu napraví.
Miesto prvého kontaktu
Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie. Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky protequine), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.
Zdravé sliznice – silná imunita!
V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?
Foto Depositphotos.com
Každý prežíva svoje emócie inak. Niekto vie všetko negatívne vytesniť, iný sa bude donekonečna nimi…
Hotové za 20 minút. Potrebujeme: 200 g čerstvých jahôd 100 g čučoriedok 100 g černíc…
Karol Hrčka je vychýrený kuchár. Pracoval v známych zahraničných reštauráciách a tak jeho recept na…
Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…
Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…
Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…
Leave a Comment