Aktuálne

Ak neviete, kde je epicentrum nášho zdravia, prečítajte si tento článok

Údajne sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť? Práve tu neustále prebiehajú  dôležité boje nášho imunitného systému proti nebezpečným votrelcom. A že ich je dosť! Sliznica čreva tvorí podstatnú časť slizničnej imunity; na jej vitalite neraz závisí, kto bude víťaz.

Dokonalý mechanizmus v ktorom má všetko svoje presné miesto a funkciu – ako inak výstižnejšie definovať ľudské telo? Napriek tomu dokáže stále prekvapiť vedeckú  obec i širokú verejnosť. Najmä teraz by sme sa mali obzvlášť zaujímať o to, ako sa správne starať o svoje zdravie. Čo to však presne znamená „byť zdravý“? Definícií je viacero, pričom každý z nás má bezpochyby aj svoju vlastnú predstavu. Aktuálne však mnohí z nás riešia ako sa starať o svoju obranyschopnosť tak, aby dokázala efektívne odrážať útoky všetkých „nepriateľov“. K nim nepatria len vírusy a baktérie, ale tiež kvasinky, plesne a ďalšie parazity, ktoré sú pre zdravie hrozbou. Kľúčovým poznatkom je preto vedieť, kde sa toto pomyselné bojisko v tele nachádza, rovnako tak aj metódy a prostriedky na jeho posilnenie.

Koža a sliznice sú viac ako mechanická bariéra

Množstvo mikroorganizmov sa nachádza nielen vo vnútri, ale aj na povrchu nášho tela. Koža a sliznice sú nimi doslova posiate. Úlohou imunitného systému je odlíšiť tie prospešné od škodlivých; následne ich zachovať alebo zlikvidovať. Dlhé roky sa predpokladalo, že koža a sliznice sú len akousi mechanickou bariérou medzi organizmom a mikroorganizmami. Aby však vedeli primerane kontrolovať osídlenie a prienik tých škodlivých do tela, disponujú aj vlastným chemickým obranným mechanizmom – tzv. slizničným imunitným systémom, prípadne slizničnou imunitou. Okrem črevnej ju tiež tvoria napríklad sliznice dýchacieho traktu a nosa. Podobne ako všetky mechanizmy v našom tele, aj slizničná imunita funguje na viacerých úrovniach. Ak by sa totiž stalo, že jedna z nich zlyhá, ďalšia túto chybu napraví.

Miesto prvého kontaktu

Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie. Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky protequine), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.

Zdravé sliznice – silná imunita!

V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?

  • Zvlhčujte. Sliznice musia byť vlhké, pokiaľ majú spoľahlivo fungovať. V opačnom prípade sú oslabené, pričom nebezpečné mikroorganizmy sa v nich rýchlejšie množia. Naopak tie prospešné takéto podmienky nevydržia. Obzvlášť zimné obdobie a vykurovacia sezóna je pre ne hrozbou. Opatrne preto s prekúreným interiérom a suchým vzduchom! Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim.
  • Otužujte. O prospešných účinkoch niet pochýb! Organizmus tak bude lepšie reagovať na zmeny teplôt, ktoré sú preň záťažou a zvyčajne sa končia prechladnutím či zníženou odolnosťou voči chorobám. Nemusíte sa pridať hneď k ľadovým medveďom, začnite napríklad rannou sprchou so striedaním teplôt vody.
  • Jedzte s rozumom. Zdravá strava je pojem, ktorý pre mnohých z nás pôsobí odstrašujúco. Kvôli dostatku živín a vitamínov nemusíte od základu meniť všetky doterajšie návyky. Základom je, aby jedlo prinášalo nielen potešenie, ale najmä úžitok. Pri rozhodovaní sa snažte riadiť heslom „kvalita pred kvantitou“.
  • Naučte sa zvládať stres. Vedeli ste, že psychika ovplyvňuje aj imunitný systém? Stres ho dokonca preukázateľne oslabuje. Vyhýbajte sa zaťažujúcim situáciám, pokiaľ to však nie je možné, osvojte si techniky, ako stres efektívne odbúrať. Na niekoho platí meditácia, šport či čítanie kníh.
  • Bez pohybu to nepôjde. Pravidelný pohyb je pre telo i myseľ nesmierne dôležitý. Neriešte ním len prebytočné kilogramy. Nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a napĺňať. Nie nadarmo sa predsa vraví, že hýbať sa je zdravé!

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Kde sa naše negatívne emócie ukladajú najčastejšie?

Každý prežíva svoje emócie inak. Niekto vie všetko negatívne vytesniť, iný sa bude donekonečna nimi…

2 hodiny pred

Tiramisu s drobným ovocím podľa môjho receptu

Hotové za 20 minút. Potrebujeme: 200 g čerstvých jahôd 100 g čučoriedok 100 g černíc…

6 hodín pred

Máte radi ostrokyslú polievku? Tak tu je recept podľa Karola Hrčku

Karol Hrčka je vychýrený kuchár. Pracoval v známych zahraničných reštauráciách a tak jeho recept na…

7 hodín pred

Ženy moje krásne! Nebojím sa veľkých vzorov aj na jeseň a nebojím sa ani svetlých farieb

Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…

10 hodín pred

Segedínsky guláš podľa Jarky Zacher Pajpachovej uvarený dnes už o šiestej.

Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…

12 hodín pred

Len som požiadal svokru, aby bola s vnukom! A to je všetko! Nikdy nezabudnem na to, ako mi odpovedala.

Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…

1 deň pred